Strona główna
Parenting
Tutaj jesteś
Parenting Jak zrobić marzannę wspólnie z dziećmi?

Jak zrobić marzannę wspólnie z dziećmi?

Data publikacji 8 lutego, 2024


Marzanna to figura, którą wykonuje się w Polsce na rozpoczęcie wiosny. To stary obrzęd pogoniący zimę. W artykule tym dowiesz się, jak zrobić marzannę wspólnie z dziećmi – to świetny sposób na spędzenie czasu i wprowadzenie maluchów w obrzędy naszej kultury.

Zobacz także: Robótki ręczne dla dzieci – sposób na nudę w domu!

Potrzebne materiały do stworzenia marzanny

Zanim rozpoczniemy zabawę, musimy odpowiednio się do niej przygotować. Bazowej marzanny możemy zrobić z wykorzystaniem kilku prostych przedmiotów:

  • Długie patyki, które posłużą na szkielet
  • Stare ubrania do wypełnienia Marzanny – np. koszula, spódnica
  • Sznurek do spięcia członków
  • Słoma lub stary papier do napęcznienia figury
  • Farby lub flamastry do namalowania twarzy Marzanny na płótnie lub worku

Te niezbędne przedmioty można znaleźć w każdym domu, a ich wykorzystanie to nie tylko kreatywna zabawa, ale także sposób na recykling.

Wspólne przygotowanie marzanny krok po kroku

Rozpoczynamy od stworzenia szkieletu Marzanny: dwa patyki krzyżujemy ze sobą, formując tzw. krzyż świętokrzyski.

Następnie ocieplamy Marzannę, przebierając ją w stary ubiór i napełniając ją słomą lub starym papierem – w ten sposób figura staje się pełniejsza i bardziej realistyczna.

Tworzymy twarz – na kawałku płótna, farbami lub flamastrem rysujemy oczy, nos, usta. Następnie przyczepiamy płótno do góry patyka.

Mamy gotową Marzannę, a całość zabawy wymagała od nas tylko trochę kreatywności i zaangażowania.

Symbolika marzanny w tradycji

Tworząc Marzannę, warto przypomnieć dzieciom, co ta figura symbolizuje. Marzanna to nie tylko kolorowa lalka, to symbol zimy, zimna, śmierci i nieurodzaju.

Starą tradycją jest topienie Marzanny w rzece albo spalanie jej – poprzez ten obrzęd „zabijamy” zimę i powodujemy nadejście wiosny.

Tworzenie i niszczenie Marzanny to okazja, aby porozmawiać z dziećmi o zmienności pór roku, cykliczności natury i o tym, jak nasi przodkowie próbowali wpłynąć na siły natury.

Bezpieczne pozbycie się marzanny

Współcześnie, topienie lub spalanie marzanny na ogół nie jest praktykowane – z powodów bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. Bezpiecznym sposobem jest więc pozbycie się marzanny poprzez rozebranie jej i oddanie do recyklingu.

Zakaz palenia ognisk i topienia figurek w otwartych zbiornikach wodnych służy ochronie środowiska. Pamiętajmy, że obrzędy i tradycje należy przekazywać najmłodszym w sposób odpowiedzialny i szanujący naszą planetę.

Poprzez stworzenie własnej Marzanny uczymy nasze dzieci tradycji, wprowadzamy je w świat obrzędów i magii, a przy okazji świetnie się bawimy. To doskonały sposób na kreatywne spędzenie czasu rozwijając zdolności manualne i artystyczne najmłodszych.

Co kupić tacie na urodziny?

Redakcja tosinkowo.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w całości poświęcony jest tematyce rozwoju dziecka i parentingu. Jesteśmy aktywnymi rodzicami, którzy chcą dzielić się z czytelnikami wiedzą, doświadczeniem i inspiracjami. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?