Strona główna
Parenting
Tutaj jesteś
Parenting Jak zrobić łapacz snów z dzieckiem?

Jak zrobić łapacz snów z dzieckiem?

Data publikacji 8 lutego, 2024


Tworzenie łapacza snów to interesująca zabawa, która oprócz rozwijania manualnych umiejętności dziecka, pozwala również na spędzenie razem kreatywnie czasu. Dziecko ma możliwość zobaczenia, jak z niepozornych materiałów powstaje piękna dekoracja, która według wierzeń Indian, może efektywnie pochłaniać nocne koszmary.

Zobacz także: Robótki ręczne dla dzieci – sposób na nudę w domu!

Potrzebne materiały do stworzenia łapacza snów

Do stworzenia łapacza snów potrzebne będą następujące materiały: obręcz – która stanowi bazę łapacza, to może być np. stary pierścień od zasłon, sznurek lub włóczka do oplecenia obręczy, kolorowa nitka do zrobienia sieci w środku, pióra, koraliki lub inne elementy dekoracyjne do zawieszenia na dole oraz nożyczki. Wszystko to można łatwo znaleźć w domu lub kupić w sklepie z artykułami dla plastyków.

Wyjaśnienie idei łapacza snów dziecku

Łapacz snów, znany również jako dreamcatcher, pochodzi od plemienia Indian Ojibwa. Wyjaśnić dziecku tradycje może być ciekawym elementem tego procesu. Według mitu, łapacz snów filtruje marzenia podczas snu, przepuszczając tylko te dobre, które zsuwają się po piórach do śniącego, a złe snów zostają uwięzione w sieci aż do świtu. Wtedy pierwsze promienie słońca je rozpuszczają.

Poszczególne kroki w tworzeniu łapacza snów

Pierwszym krokiem jest oplecenie obręczy sznurkiem lub włóczką. Przytrzymując koniec sznurka, owijamy go dokoła obręczy, aż cała powierzchnia będzie pokryta. Następnie tworzymy sieć wewnątrz obręczy, używając kolorowej nitki. Rozpoczynamy od dowolnego miejsca na obręczy tworząc pętle po jej obwodzie. Powtarzamy tę czynność, tworząc następne pętle już na linii nitek, aż do osiągnięcia środka obręczy, tworząc rodzaj pajęczyny. Na koniec możemy przewiązać koraliki na nitce. Zamocować możemy do nich pióra lub inne elementy dekoracyjne i zawiesić je pod spodem na koniec tkanki.

Nadanie własnego, unikalnego charakteru łapaczowi snów

Nie ma dwóch identycznych łapaczy snów, każdy jest unikalny, tak jak marzenia, które mają przechwycić. Dziecko ma pełną swobodę w wyborze kolorów nitek, kształtów koralików czy rodzajów piór. W ten sposób łapacz snów staje się bardziej osobisty i ma większą wartość. Można również zachęcić dziecko do napisania swojego małego życzenia lub marzenia na karteczce i dołączenia jej do łapacza snów. To może być mała, ale wartościowa lekcja o celach i marzeniach.

Co kupić na parapetówkę?

Redakcja tosinkowo.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w całości poświęcony jest tematyce rozwoju dziecka i parentingu. Jesteśmy aktywnymi rodzicami, którzy chcą dzielić się z czytelnikami wiedzą, doświadczeniem i inspiracjami. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?