Strona główna
Parenting
Tutaj jesteś
Parenting Jak oduczyć dziecko spać z rodzicami?

Jak oduczyć dziecko spać z rodzicami?

Data publikacji 8 lutego, 2024


Spać samodzielnie jest niezwykle ważne dla rozwoju dziecka. Wiele rodziców jednak zastanawia się, jak oduczyć dziecko nocnego spania z nimi. Odpowiedzi na to pytanie poszukujmy w poniższym artykule.

Zobacz także: Robótki ręczne dla dzieci – sposób na nudę w domu!

Dlaczego dzieci nie chcą spać samodzielnie?

Przyzwyczajenie do spania z rodzicami jest naturalne, zwłaszcza dla małych dzieci. Stanowi to dla nich poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Bardzo często jest to również wygodne dla rodziców, szczególnie jeśli dziecko jest karmione piersią i często się budzi nocy. Wiele rodziców zauważa również, że ich dzieci lepiej śpią, kiedy są blisko nich. Przeważnie jednak, z biegiem czasu, taka sytuacja zaczyna powodować problemy. Dziecko nie nauczy się samodzielności, a rodzice tracą prywatność i jakość snu.

Przyzwyczajanie do samodzielnego spania

Zanim zaczniemy wprowadzać zmiany, warto przygotować odpowiednie warunki do samodzielnego spania. Ważne jest, aby pomieszczenie, w którym będzie spało dziecko, było przytulne i bezpieczne. Musimy pamiętać o odpowiedniej temperaturze, dobrze jest również, gdy w pokoju panuje półmrok.

Jednym z najważniejszych czynników jest konsekwencja w działaniu. Nie możemy pozwolić, aby dziecko przyzwyczaiło się do tego, że wstając w nocy zawsze trafi do łóżka rodziców. W takim wypadku proces oduczania spania z rodzicami może okazać się trudniejszy.

Metody i techniki nauczenia dziecka samodzielnego spania

Metod nauczenia dziecka samodzielnego spania jest wiele i to od nas zależy, którą wybierzemy. Najważniejsze, aby była ona spójna i dopasowana do potrzeb naszego malucha.

Metoda „na raty” polega na stopniowym oddzielaniu dziecka od rodziców w czasie snu. Początkowo możemy umieścić łóżeczko dziecka w naszym pokoju, stopniowo przesuwając je dalej od naszego łóżka. Gdy dziecko przyzwyczai się do takiej sytuacji, możemy przenieść łóżeczko do osobnego pokoju.

Inną techniką jest „metoda płacząca”, polegająca na ignorowaniu płaczu dziecka przez określony czas. Aby było dla dziecka mniej stresujące, na początku możemy krótko poczekać, zanim do niego podejdziemy. Każde kolejne podejście wydłużamy o minutę. Ważne – pomimo nazwy, nie pozwalamy dziecku długo płakać bez pocieszenia!

Jak radzić sobie z problemami podczas nauki samodzielnego spania?

Proces nauki samodzielnego spania bywa czasami trudny, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Możemy spotkać się z różnymi problemami, takimi jak lęki nocne, koszmary, czy częste budzenie.

Pierwszym krokiem w zmaganiu z tymi trudnościami powinna być próba zrozumienia przyczyny ich występowania. Dziecko może np. tęsknić za bliskością rodziców. W takim wypadku warto poświęcić dziecku więcej czasu przed snem, np. czytając mu bajki czy tuląc go.

Lęki nocne i koszmary można próbować zwalczać poprzez rozmowy o tym, co dziecko przeraża. Ważne jest, aby nie bagatelizować jego strachu. Pomocne może być także wprowadzenie rutynowych czynności przed snem, które pomogą dziecku się uspokoić.

Co kupić tacie na urodziny?

Redakcja tosinkowo.pl

Hej! Witamy na naszym blogu, który w całości poświęcony jest tematyce rozwoju dziecka i parentingu. Jesteśmy aktywnymi rodzicami, którzy chcą dzielić się z czytelnikami wiedzą, doświadczeniem i inspiracjami. Zostań z nami na dłużej!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?