Co znaczy skrót lmao?
Data publikacji 8 lutego, 2024
Coraz częściej w komunikacji internetowej możemy spotkać skrót lmao. Ale, czy na pewno wiemy, co on właściwie oznacza? W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć ten temat.
Zobacz także: Czym jest młodzieżowe słowo roku?
Znaczenie skrótu lmao
Skrót lmao pochodzi z języka angielskiego i jest akronimem wyrażenia „laughing my ass off”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „śmieję się do rozpuku”. Jest to odpowiednik naszego polskiego „płakać ze śmiechu”. Tego typu skróty są niezwykle popularne w komunikacji internetowej, zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Pochodzenie i kontekst używania lmao
Pierwsze użycie skrótu lmao datuje się na początek lat 90. XX wieku. Pojawił się on na różnych forach internetowych i platformach komunikacyjnych, takich jak IRC czy Usenet. Skrót lmao jest używany, gdy coś jest niezwykle śmieszne, a reakcja na to przekracza zwykły uśmiech czy chichot. Może to być dowcip, zabawne zdjęcie, lub ciekawa sytuacja.
Zastosowanie skrótu lmao w komunikacji internetowej
Skrót lmao jest powszechnie stosowany w komunikacji internetowej, szczególnie w mediach społecznościowych, na forach internetowych, a także w rozmowach prywatnych – zarówno pisanych, jak i korespondencjach głosowych. Zazwyczaj używa się go w celu wyrażenia silnej reakcji na zabawny dowcip lub sytuację. Wielu użytkowników internetu używa go nawet do opisania swojego ogólnego stanu nastroju lub reakcji na pewne wydarzenia.
Alternatywy dla lmao w świecie net-slang
Na świecie net-slang, czyli języka internetowego, lmao ma wiele popularnych odpowiedników. Najczęściej spotykanym z nich jest skrót „lol”, który oznacza „laughing out loud”, czyli „śmieję się na głos”. Inne popularne skróty to np. „rofl” („rolling on the floor laughing” – „tarzam się ze śmiechu”), czy „lul”, który choć ma podobne znaczenie, to jego brzmienie jest bardziej międzynarodowe i nie ogranicza się do angielskojęzycznych użytkowników. Każdy z tych skrótów może być używany zamiennie, jednak warto zwrócić uwagę, że lmao zazwyczaj wyraża większy stopień rozbawienia.