Blogosfera, Kobieta

„Za zamkniętymi drzwiami” – Kampania, która poruszyła serca

28 marca 2018

„Za zamkniętymi drzwiami” – taką nazwę nosi Kampania utworzona przez fantastyczne Kobiety – dla Kobiet. Dlaczego ta Kampania jest tak ważna i potrzebna? Przede wszystkim dlatego, że wciąż pomimo całkiem niezłej świadomości, wiele ofiar tkwi w toksycznych, wyniszczających związkach, nie mając pojęcia, iż znęcanie to nie tylko przemoc fizyczna. Każda przemoc jest karalna, także ta psychologiczna, czy ekonomiczna. Dzięki takim kampaniom jak ta, osoby, które żyją w patologicznych relacjach, znajdą wskazówki jak takie relacje zakończyć i w jaki sposób żyć dalej, bez poczucia porażki. Ofiary przemocy zwykle czują się bezsilne, tymczasem prawo jest po ich stronie. Istnieje wiele instytucji, które mogą im pomóc.

„Za zamkniętymi drzwiami” to także tytuł książki, którą przywiozłam ze spotkania i dosłownie ją pochłonęłam. O przemocy słyszymy wiele razy, często krytykujemy kobiety, które wciąż tkwią w takich przemocowych relacjach. Często zapominamy, że strach i skutecznie niszczona latami wiara w siebie jest wystarczającym przeciwnikiem do walki o lepsze jutro. Kobietom niszczonym psychicznie wydaje się, że z tej sytuacji nie ma wyjścia. Brak wiary w to, że udowodnią przemoc swojemu oprawcy, który często w „białych rękawiczkach” się jej dopuszcza, skutecznie hamuje próby ratunku. Trzeba pamiętać, że wielu z oprawców to osoby publicznie szanowane, na stanowiskach. Dopiero za zamkniętymi drzwiami zdejmują maskę i zamieniają się w kata.

Za zamkniętymi drzwiami – czym jest przemoc?

Przemoc to każde zachowanie, które nas poniża, ogranicza naszą wolność, narusza nasze prawa i powoduje psychiczne lub fizyczne cierpienie. Przemoc fizyczna to agresywne zachowanie skierowane w stronę ofiary, które sprawia ból lub obrażenia fizyczne. Bicie, popychanie, potrząsanie, szarpanie, kopanie, policzkowanie…to tylko kilka z przykładów. Często osoby, które w dzieciństwie były ofiarami przemocy fizycznej, w dorosłym życiu same przejawiają zachowania agresywne. Dlatego tak ważne jest, by nie tkwić w podobnych relacjach i przede wszystkim chronić przed nimi własne dzieci. To nieprawda, że dziecko nie widzi i nie słyszy, nawet jeśli starasz się, by do przemocy nie dochodziło na ich oczach. Dzieci więcej wiedzą i słyszą niż Ci się wydaje. Pamiętaj, pozwalając sobie na tkwienie w przemocowym związku, budujesz wizję życia dla swoich dzieci. Zrób zatem wszystko, żeby były szczęśliwe. Pamiętaj, że szczęście to przede wszystkim miłość, spokój i szacunek.

Przemoc psychiczna –  przemoc słowna, która wywołuje emocjonalne cierpienie. Sprawca poniża ofiarę, godzi w jej poczucie wartości, sprawia, że ofiara zaczyna myśleć o sobie jak o nic nie wartym człowieku. Sprawca zastrasza ofiarę, szantażuje ją i nęka, przejmuje kontrolę nad życiem ofiary. Ofiara przemocy psychicznej ma negatywny obraz własnej osoby, często nie potrafi zaufać innym, traci zdolność kochania ludzi na całe życie. Ile potrafisz znieść upokarzających słów? Co będzie jeśli któregoś dnia nie wytrzymasz? Jak długo można płakać przez całe noce w poduszkę? Nie zastanawiaj się nad tym, szukaj ratunku. Nie bądź ofiarą, nie przekazuj takich wzorców swoim dzieciom. Ucz szacunku do siebie i innych, znajdź siłę, by powiedzieć „dość”, zwróć się o pomoc do stosownych instytucji, zwierz się z problemu przyjaciółce. Nikt nie ma prawa Cię krzywdzić. Jesteś żywym człowiekiem, a nie popychadłem.

Przemoc ekonomiczna – osoby uzależnione od swoich partnerów, którzy stosują wobec nich różne formy przemocy ekonomicznej. Sprawca używa pieniędzy do zaspokojenia swojej potrzeby władzy i kontroli, nierzadko do sadystycznej potrzeby upokarzania i zadawania bólu. Zakazuje ofierze podjęcia pracy, uniemożliwia jej dostęp do konta, wydziela i kontroluje wydatki. Bywa, że sprawca zaciąga kredyty bez wiedzy ofiary, bądź przywłaszcza sobie środki przeznaczone na utrzymanie rodziny.

Za zamkniętymi drzwiami – Kampania społeczna

Na spotkaniu zorganizowanym przez pomysłodawczynię Kampanii – Klaudię z bloga Niezłe Ziółko, zobaczyłam jak wiele kobiet doświadczyło i nadal doświadcza przemocy w dzisiejszym świecie. W Porębie Wielkiej w przepięknej scenerii Hotelu Górski Raj na licznych warsztatach przeprowadzonych przez fachowców, ale też kobiety takie jak my, które zechciały podzielić się swoją historią zrozumiałam, że należy głośno mówić o tym problemie. Milczenie, to jak dawanie przyzwolenia na piekło za zamkniętymi drzwiami. Często słyszysz, że brudy powinno się prać w swoich czterech ścianach? To absurd! Brudów po pierwsze nie powinno być! Jeśli obawiasz się, że coś wyjdzie poza próg Twojego domu, czy dopuszczasz do tego, by w ogóle się w nim pojawiło? No właśnie. Jeśli dotyka Cię krzywda, nie pozwól zmanipulować się do tego stopnia, by kryć oprawcę. To najgorsze co możesz zrobić zarówno dla siebie, jak i swoich dzieci.

Za zamkniętymi drzwiami – Dzień Kobiet w Hotelu Górski Raj

Święto Kobiet świętowałam wraz z innymi wspaniałymi kobietami: matkami, młodymi dziewczętami, kobietami szczęśliwymi, jak i ofiarami przemocy. Wszystkie się różnimy, ale też wszystkie łączy jedno – jesteśmy kobietami, które zasługują na szacunek. Ponad 15 dziewczyn z całej Polski zjechało się w ten weekend do Poręby Wielkiej, żeby głośno powiedzieć: STOP PRZEMOCY! Większość z nas to kobiety po przejściach, z toksycznymi relacjami w tle. Jedne są już po tej spokojnej, szczęśliwej stronie, inne w trakcie najtrudniejszych decyzji w życiu, a inne jeszcze przed nimi. Każda z nas wyniosła dla siebie wiele cennych wskazówek i podzieliła się własnymi refleksjami. Szczęśliwe mężatki, których również nie zabrakło między nami, słuchały przerażone opowieści innych, pozornie takich samych przecież kobiet. Każda z nas po spotkaniu jest pewna, że przemoc należy tępić i absolutnie nie można jej przemilczeć. Czasem takie milczenie funduje kilkanaście lat piekła, którego można było uniknąć.

Za zamkniętymi drzwiami – dzień pierwszy

Spotkanie zaczęło się powitaniem przez cudowne Kobiety z Fundacji 3-4 Start. Całe wydarzenie miało miejsce w klimatycznym Hotelu Górski Raj, z przemiłą obsługą i przepysznym jedzeniem. Pokoje hotelowe powitały nas czystością, klasą i nieograniczoną przestrzenią. Gdy ulokowałyśmy się już w swoich pokojach, przyszła pora na pierwsze prelekcje. Zaczęła pani Renata Borysiak, która przedstawiła nam jak powinny wyglądać zdrowe relacje w rodzinie, a także po czym poznać rodzinę dysfunkcyjną. Psychoterapeutka  z Centrum Psychologiczno – Terapeutycznego „Tęcza” w Krakowie posiłkowała się przykładami z jej pracy, które wywołały u mnie łzy i ciarki na całym ciele. To niewiarygodne jak można bać się swojego oprawcy i pozwalać mu tym samym na krzywdzenie całej rodziny.

Kolejną prelegentką była Katarzyna Bigosińska, koordynatorka z Centrum Rozwodowego Kobieta i Rozwód w Krakowie. To na tych prelekcjach dowiedziałyśmy się jak rozróżniać typy przemocy. Poruszane były tematy relacji toksycznych, niszczenia przez toksycznego partnera funkcjonowania całej rodziny. Co ważne, poruszany był także temat patologii więzi, przez który ofiary nie odchodzą od swoich oprawców. Dzięki Kasi każda z nas wie, co należy zrobić, gdy jesteśmy świadkami przemocy, do jakich instytucji zgłosić problem, kto jest nam w stanie w tej sytuacji pomóc. Rozmawialiśmy także o rozwodach, które pomimo że zawsze są porażką dla człowieka, który wierzył w przysięgę miłości, są równocześnie jedynym sposobem na spokojne i szczęśliwe życie.

Następnie dyskutowałyśmy z Sylwią Batko o kobiecej intuicji, jej sile, a także o jej zdolnościach do przetrwania w nawet najcięższych warunkach. Bo siła jest kobietą. Dyskusja trwała w najlepsze, a każda z nas szukała siebie w książce Clarisa Pinkola „Biegnąca z wilkami. To książka nawiązująca do „Powrotu do siebie”, co było tematem tych warsztatów.

Następnie przyszedł czas na Elizę.  Eliza Żywicka napisała książkę „Kobietą być”. Książka oparta jest na osobistych przeżyciach autorki. Każdej z form przemocy Eliza doświadczyła na własnej skórze, czym zechciała się z nami podzielić. Traumatyczne przeżycia skłoniły ją do spisania swoich demonów, tym samym dając do zrozumienia innym kobietom, jak silne jesteśmy, i że z każdej sytuacji, nawet tej wydawać by się mogło nie do przeskoczenia, jest wyjście. Jeszcze długo po wystąpieniu Elizy rozmawiałyśmy w kuluarach na temat doświadczonych przeżyć autorki, dzieląc się własnymi i dając sobie wzajemnie siłę. Kobiety łączy jedno – są niezwykle silne i dla własnych dzieci gotowe są do największych poświęceń.

Po tych wszystkich historiach i trudnych emocjach mogłyśmy zrelaksować się w hotelowym SPA. Po pysznej kolacji rozmowy trwały jeszcze długo, a rozchodząc się do własnych pokojów każda z nas zapewne miała pełną głowę myśli i refleksji.

Za zamkniętymi drzwiami – dzień drugi

Dzień drugi rozpoczęłyśmy oczywiście przepysznym śniadaniem, po którym zeszłyśmy do sali konferencyjnej na warsztaty ceramiczne. Każda z nas na tych warsztatach mogła stworzyć własnego Anioła – Opiekunkę. Te nasze dzieła, wyszły wspaniałe, choć prawie każda z góry zakładała, że nie podoła ;). Anioły będą wystawione na Aukcji Charytatywnej Fundacji 3-4 Start. I choć początkowo myślałam, że w życiu nie ulepię swojego Anioła, w efekcie powstał i to całkiem niezły. Jestem z niego naprawdę dumna i zamierzam go dzielnie licytować ;).

Za zamkniętymi drzwiami – Ambasadorowa

Spotkanie z bohaterką książki „Ambasadorowa” na długo pozostanie w mojej pamięci. Żona Ambasadora, która doświadczyła przemocy domowej ze strony męża brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda. Słuchałyśmy z niedowierzaniem z czym musiała się ta kobieta mierzyć, w obcym kraju, z powszechnie szanowanym i podziwianym mężczyzną, który w czterech ścianach zmieniał się w potwora. Agnieszka Domeracka przeprowadziła wywiad z Beatą Gołaszewską – książkową Ambasadorową. Dziś bohaterka książki jest już wolną kobietą, piękną i niezależną. Jej siła, która wcale nie rodziła się w ekspresowym tempie, pozwala jej dziś mówić, że jest bardzo szczęśliwą kobietą. Książkę oczywiście mam i tak samo, jak spotkanie na żywo z autorką, robi ona piorunujące wrażenie. Jeśli nie czytałaś jeszcze, zachęcam sięgnij po nią. Szalenie mocno kibicuję bohaterce książki i jestem wdzięczna, że mogłam poznać jej historię.

Za zamkniętymi drzwiami – z czym wróciłyśmy do domu

Najpiękniejsze rzeczy zwykle mają to do siebie, że się szybko kończą. Tak samo było z tym magicznym weekendem w Porębie Wielkiej. Piękne podziękowania, łzy wzruszenia, życzenia dalszej cudownej i potrzebnej działalności Fundacji 3-4 Start. Co mi dał ten weekend? Z pewnością utwierdził w przekonaniu, że jestem ważna. Że mam prawo do szczęścia i szacunku. Że postępuje słusznie, żyjąc w zgodzie ze sobą, w spokoju i z uśmiechem na ustach. Wiem, że warto zdobyć się na siłę i przerwać to, co nas niszczy i krzywdzi. Wiem, że najlepsza decyzja to ta, która sprawiła, że moje dzieci będą widziały pewną siebie, zaradną i znającą swoją wartość mamę. Będą wzrastały w poczuciu, że mają prawo do własnych myśli, własnego zdania i własnych decyzji. Są wolnymi ludźmi i to jest w życiu najważniejsze. Warto mieć świadomość czym jest przemoc, także ta, która nie pozostawia siniaków na ciele, tylko na duszy…

Partner Strategiczny:
Hotel Górski Raj
Partnerzy merytoryczni:
Centrum Rozwodowe “Kobieta i Rozwód” Kraków|ElementEarth|
B. A Paris autorka bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami” wyd. Albatros
|Dlaczemu |„Ambasadorowa” – kochaj i walcz o siebie| Agnieszka Domeracka| Kobietą Być – Eliza Żywicka| | Fenomen Kobiecości
TORT:
SŁODKA KRAINA CZARÓW
Akcję wspierali:
Foxgames  | Wydawnictwo Albatros| Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP| Zysk i Spółka Wydawnictwo|
Wydawnictwo Otwarte| A-Derma | Duclay | NEAUTY MINERALS| Artepoint|  BISPOL| Media Rodzina| Miodziki.pl| MamiNoko.pl| Socialdruk| Monika Szadkowska Fenomen Kobiecości| Niezłe Ziółko Blog| Dream Factory| Krakowska Jaskinia Solna|
Klucz do zamkniętych drzwi:
Agnieszka Jachyra
Grafiki dot. przemocy:
Rysotwory
Plakat:
Rysunki Anny L
Fotoreportaż i sesje kobiece:
Iwona, Iza z Kocie Kadry i  wizaż Ania Zatorska – Charakteryzatorska
Videoreportaż:
Kamil Cichoń z CreAdd 
Patroni medialni:
TVP3 Kraków | Imperium Kobiet | Ohme – magazyn dla Kobiet | MamoPracuj| OFFSET magazyn
Chcemy być rodzicami| Kobieca Sprawa| Radio Pogoda| Kobietoteka|

 

Podobne wpisy

No Comments

Leave a Reply