Dzieci, polecamy, Rodzice

Rok Dobrej Zabawy – marzec

14 marca 2017

Rok Dobrej Zabawy – to możesz podarować swojemu dziecku spędzając z nim codziennie swój czas. Oczywiście wszyscy mamy świadomość, że w dzisiejszych czasach trudno o całkowitą beztroskę i niekończące się chwile na dywanie z potomkiem, dlatego tym bardziej ważne by sobie o tym przypominać.

Rok Dobrej Zabawy to akcja, która ma przypominać nam jak ważne są wspólne chwile spędzane z dzieckiem. Wzajemne budowanie miasta z klocków, czy wspólnie urządzane wyścigi niesamowicie zbliżają i pokazują, że mama lub tata także odnajduje radość w zabawie. Przecież zabawa to świetna okazja do zbudowania cudownych relacji rodzic – dziecko, dlaczego więc tak często pomijamy ją w naszej codzienności?

Rok Dobrej Zabawy a brak czasu

Wszyscy jesteśmy mocno zaganiani. Praca zawodowa, praca w domu, z trudem wyrwana chwila na gorącą kawę na początek dnia. Jako mama gromadki dzieci cierpię bezustannie na chroniczny brak czasu. Ranki wyglądają w naszym domu tak, że armagedon to przy tym pikuś. Potem gdy po rozwiezieniu dzieci do szkół i przedszkoli wydawałoby się mogłabym mieć nieco czasu dla siebie, ja pędem ogarniam dom, przygotowuję obiad, bo zwykle jakaś nagła publikacja czeka, a ja nie znoszę mieć zaległości. Ciągły bieg, ciągła gonitwa. Dlaczego o tym piszę? Bo popełniałam w tym wszystkim błąd. I założę się, nie jestem w tym odosobniona. Gdy już wszystko ogarnęłam, zbliżała się godzina powrotu dzieci z przedszkola. Jechałam po nie, w drodze wysłuchiwałam tego, co wydarzyło się w ciągu ich dnia,  a w domu podawałam obiad. Potem one bawiły się ze sobą, a ja otwierałam kalendarz i punkt po punkcie odhaczałam zrealizowane zadania.

Gdzie ten błąd zapytacie? Ano tutaj, że pomijałam jakże ważną naszą już codzienną tradycję – wspólnej zabawy! Owszem, nie wyglądało to tak drastycznie, że kompletnie nie bawiłam się ze swoimi dziećmi, ale przyznaję rzadko proponowałam, a raczej spełniałam ich zabawowe życzenia. W rodzinach wielodzietnych często rodzic nie jest dzieciom w zabawie niezbędny, one mają siebie nawzajem, więc zabawy również urządzają wspólnie. Błędem jest natomiast założenie, że my jesteśmy z tej roli całkowicie zwolnieni.

Zabawa to ważna sprawa

Codzienna zabawa z dzieckiem jest tak samo ważna, jak wspólny spacer, czy wartościowy posiłek. Nie wierzysz? Daję Ci słowo! Ona rozwija i wzbogaca. O tym, że zacieśnia więzy wspominać nawet nie trzeba, bo to oczywiste. Ja popełniałam błąd i często odpuszczałam widząc, że moje dzieci świetnie dają sobie radę beze mnie, a ja przecież w tym czasie mogę upiec im ukochane ciasteczka. Przedkładałam to, co sama lubię robić, nad to w co najchętniej pobawiłyby się ze mną moje dzieci. Wspólne gotowanie? Jasne! Więc skoro wszyscy to lubimy, to chodźmy do kuchni, lalki poczekają. To był błąd, który naprawiłam. Dziś pozwalam dzieciom decydować i jeśli wybiorą coś, czego naprawdę nie lubię (wierzcie mi bramkarz ze mnie kiepski), nie szukam alternatyw tylko dzielnie uczestniczę myśląc, że ten kwadrans mnie nie zbawi, a szczęścia dziecka nie da się z niczym przecież porównać.

Mamo! Ale fajnie jest z Tobą!

Czy można chcieć czegoś więcej? Czy to wykrzyczane w radości zdanie nie wynagrodzi nam kilku piłek uderzających w matczyne ciało? Codziennie gram z Antkiem w piłkę. Co więcej zauważyłam, że to dudnienie piłki łatwiej znieść, gdy samemu się w nią kopie :). Z Frankiem znowu przenoszę się w świat budowli. Tworzymy pałace, garaże i więzienia. Dziewczynki dołączają się do zabawy, umieszczając swoje malutkie laleczki w utworzonych komnatach, albo celach – w zależności od humoru ;). Wspólna zabawa daje nam mnóstwo radości i naprawdę rozwija wyobraźnię dzieci. Niezastąpione są chwile wieczornego wyciszenia, gdy już w łóżkach planujemy w co będziemy się bawić następnego dnia, po powrocie do domku. Nie zamieniałabym tych chwil na tuzin gorących, wypitych w spokoju kaw.

Klocki Magnetyczne Drewniane Kooglo

O tych klockach już Ci kiedyś wspominałam na naszym fp. Strzał w 10! Każde dziecko, które kocha budować, będzie nimi oczarowane. Są piękne, duże, drewniane no i mają magnetyczne zaczepy! Teraz budowla jest trwała i nie straszna jej nieuważna siostrzyczka ;). Każdy z nas zapewne bawił się klockami drewnianymi. Klocki Kooglo to właśnie połączenie tradycji z nowoczesnością. Teraz możemy budować co tylko nam się zamarzy i najważniejsze, nie ma obawy że nasze dzieło szybko się zniszczy.

W ramach akcji Rok Dobrej Zabawy mam dla Ciebie 5 % rabat na wszystkie klocki ze strony Patatoy.pl (oprócz Lego).

Fajną opcją jest również Kalkulator Zabawy – wejdź i zobacz ile czasu spędzasz na zabawie ze swoją pociechą :). Rok Dobrej Zabawy Rok Dobrej Zabawy Rok Dobrej Zabawy Rok Dobrej Zabawy Rok Dobrej Zabawy

Podobne wpisy

3 komentarze

 • Reply Nefertari 14 marca 2017 at 19:40

  Kurczaki, to prawda…
  Żeby nie wymknęło nam się to dzieciństwo naszych dzieci… wychodźmy czasem poza strefę swojego komfortu… Dla nich, ale przede wszystkim dla siebie… Choć może dla NAS – razem…

 • Reply greeneyekitty22 15 marca 2017 at 11:50

  uwielbiamy zabawę klockami :)

 • Reply Zabawka Roku 2017, najlepsze zabawki, dobry wybór, czas dzieci i rodziców.Tosinkowo 10 kwietnia 2017 at 09:21

  […] KOOGLO – drewniane klocki magnetyczne, o których pisałam TU i oczywiście z przyjemnością oddałam w głosowaniu swój głos na te klocki. Drewniane, […]

 • Leave a Reply