Dzieci, polecamy

Raczkowanie – dlaczego jest tak istotne dla rozwoju dziecka?

11 października 2016

Raczkowanie jest ważnym etapem w rozwoju niemowlaka. Wspiera koordynację i ćwiczy utrzymywanie równowagi ciała. Kształtuje naturalną krzywiznę kręgosłupa i stabilizuje go, wzmacniając mięśnie, co ułatwia zdobywanie kolejnych umiejętności ruchowych dziecka.

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

Raczkowanie – zwykle pomiędzy 8 a 11 miesiącem życia niemowlęta nabywają tę umiejętność. Oczywiście nie wszystkie. Są również niemowlęta, które etap raczkowania pomijają w ogóle. Moje dzieci nie wszystkie raczkowały, chłopcy skrzętnie ten proces pomijali, warto w takiej sytuacji powrócić do raczkowania w późniejszych miesiącach. Zabawy na czworakach, wyścigi – zachęć dziecko do takiej aktywności, gdyż ma ona duży wpływ na rozwój malucha.

Jak zachęcić maluszka do raczkowania?

Stwórz bezpieczne warunki do raczkowania. Dobrze wiemy, że podłoga pozbawiona dywanu/wykładziny będzie tę naukę utrudniała. Dziecko będzie się ślizgać, a nóżki będą się rozjeżdżać. Warto na czas nauki raczkowania położyć dywan, lub rozłożyć choćby koc na podłogę. Fajnie sprawdzają się również wielkie puzzle piankowe. Pamiętaj, by teren po którym będzie przemieszczać się maluszek był bezpieczny i czysty.

Kolejnym sposobem są zabawki. Połóż w pewnej odległości od dziecka ciekawą zabawkę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że malec zaciekawiony zacznie w jej kierunku raczkować. Na rynku ukazały się mądre zabawki edukacyjne, te do nauki raczkowania również. Zobaczcie ośmiornicę i kraba, które pokazuję poniżej. Świetne zabawki, które interesują także te starsze dzieci a malca na bank nieco rozruszają :). Wędrujące, grające zabawki to świetny pomysł na ćwiczenia sztuki raczkowania.

Dlaczego warto zachęcać malca do raczkowania?

Wspomniałam już, że raczkowanie rozwija koordynację ruchową. Istotnym faktem jest również to, że raczkowanie wspomaga rozwój mózgu (współpraca prawej i lewej półkuli). Raczkowanie kształtuje postawę dziecka – wzmacnia jego mięśnie posturalne. Dziecko, gdy raczkuje idzie do przodu, po skosie, rozgląda się, chwyta zabawki. Idealne ćwiczenie na koordynację układu przedsionkowego, propriocetywnego  wraz ze wzrokiem. Jeśli dziecko od urodzenia ma asymetrię, to właśnie podczas raczkowania ma duże szanse na to, by wzmocnić obydwie strony ciała równomiernie. W ten sposób można uniknąć wad postawy w przyszłości. Raczkowanie to trening koordynacji ciała ze wszystkimi układami zmysłów.

Smily Play Ośmiornica i Krab do nauki raczkowania – zabawka roku 2016!

Maluch chcąc złapać niesfornego zwierzaka, tym samym zdobywa umiejętność raczkowania!

 • Kształtuje zdolności motoryczne dziecka.
 • Zachęca do raczkowania
 • Stymuluje zmysły.
 • Rozwija wzrok oraz spostrzegawczość.
 • Zachęca do ruchu.
 • Dba o koordynację oko-ręka.

Co potrafi Hip Hop Ośmiornica:

 • Drga i ucieka po płaskiej powierzchni.
 • Wydaje wesołe dźwięki.
 • Jest mięciutka i pluszowa.
 • Ma brata Kraba.

Raczkowanie a rozwój dziecka raczkowanie dziecka

Nawet nasze koty wykazały zainteresowanie ;)

Podobne wpisy

2 komentarze

 • Reply Marta mamawbiegu.pl 11 października 2016 at 19:10

  No sorry! Ten krab jest taki fajny, że chętnie bym sobie poraczkowała z nim :)

 • Reply Zbyszek 23 października 2016 at 13:41

  Ja też bym za krabem poganiał :D
  My czekamy aż synek zacznie raczkować, z lekkimi obawami, bo wtedy trzeba będzie mieć oczy dookoła głowy ;)

 • Leave a Reply