Dzieci, Kobieta, polecamy, Rodzice

Lammily – lalka, która nie wpędza w kompleksy

9 lipca 2015

Osobiście nie rozumiem fascynacji lalkami Barbie. Nigdy takiej lalki sama mieć nie chciałam, a i moje dziewczynki kompletnie na nie uwagi nie zwracają, będąc w sklepach z zabawkami. Kto wie? może z racji wieku (do Barbie się dorasta?), a może właśnie odziedziczyły po mnie fascynację do lal typu bobasek, czy do misiów po prostu. Pewnie czas zweryfikuje. Anielka (pomimo ciągot do sukienek i błyskotek), jest chłopczycą i lalkę u Niej uświadczysz raz na ruski rok. Co innego samochody, piłka, czy proca ;). Za to Gaja to dziewusia pełną buzią i zabawa w dom i mamusiowanie jest na porządku dziennym. Tak, jak często przesiaduje w swojej zabawkowej kuchni pichcąc i porządkując, tak równie często niańczy swoje bobaskowe dziecię ;). Lala bobas ubierana jest kilkakrotnie w ciągu dnia, karmiona i pojona i nader chętnie wożona w wózku. A jak zaśnie, wszyscy wstrzymujemy oddech :).

Gdy dostałam lalę Lammily, sama byłam ciekawa reakcji dziewczynek. Czy potraktują ją w ten sam sposób, co nieciekawą Barbie? Przejdą obojętnie? W sumie Lammily nie jest tak cienka i niezauważalna co Barbie, ale też i do bobasa jednak jej brakuje. No i nie jest dzieckiem! Przecież to kobitka jak się patrzy :). Lala Lammily zapakowana jest w efektowne pudełko (cały czas służy za łóżeczko ;) oraz książeczkę ilustrującą Jej przygody. To, co na pierwszy plan się wysuwa to jej normalna, proporcjonalna sylwetka. To lalka, która ma proporcje zdrowej dziewiętnastolatki. Lala dzięki swojemu wizerunkowi stała się prawdziwą gwiazdą na świecie. Rozpisują się o niej pisma takie jak Time, Cosmopolitan czy Glamour. I choć niektórzy twierdzą, że jest zwyczajnie brzydka i wyliczają jej wady jak z płatka (a to ubiór nie taki, a to zbyt toporna), to ja doskonale rozumiem jej fenomen. Przesłanie jest znacznie głębsze. Pokazując dziewczynce lalkę Barbie, zaszczepiamy w niej niezdrowe wzorce. Utrwalamy przekonanie, że piękno to nienaturalne proporcje (im chudsza, tym piękniejsza), a naturalność to żadna zaleta. Czy wiecie, że kobieta, która w rzeczywistości posiadałaby wymiary Barbie, musiałaby posiadać talię w obwodzie 45 cm, biodra w obwodzie 83,5 cm i biust w obwodzie 91 cm? Czy takie wzorce chcemy wszczepiać swoim córkom? Ja nie chcę! I nie, nie propaguję otyłości (takie głosy na krytykę Barbie też słyszałam). Cenię naturalność i jej przyklaskuję. Chcę by moje córki nie dorastały w presji kultu chudego ciała. Jeśli lalka Lammily choć w jednej części zaszczepi w dziewczynkach realistyczne normy piękna, to ja już jestem na tak. Spójrzcie na nią: nie ma talii osy, nie jest wychudzoną supermodelką, jej twarz nie jest przerysowana mocnym makijażem, a przecież jest piękna. W szortach i adidasach, z uśmiechem na twarzy wcale nie musimy czuć się gorsze od wystylizowanych i anorektycznych koleżanek. Pomóżmy swoim córkom rozwijać poytywny wizerunek ciała.

A jak zareagowały na lalę Lammily moje córki? Najpierw się o nią pokłóciły :). Potem ją wyprzytulały, rozebrały (a jakże;), ubrały i uczesały. I co najważniejsze po prostu ją ZAUWAŻYŁY! Nie przeszły obojętnie. Anielka na drugi dzień tradycyjnie lalę posłała w kąt, za co do dziś jest Jej wdzięczna Gaja. Lalka bobas pozostała dzidziusiem, a Lammily jest….mną.

to MAMA, mamusiu. To Ty! Powiedziała z uśmiechem moja mała córeczka, posyłając Lammily najpiękniejszego buziaka :).

Twórcą lalki Lammily jest 26 letni grafik komputerowy, Nickolay Lamm. Do lalki można dokupić nietypowe akcesoria – naklejki imitujące trądzik, cellulit, piegi, rozstępy, blizny czy pieprzyk. Szokujące, choć przecież prawdziwe :).

DSC_0582

DSC_0585DSC_0586DSC_0587DSC_0589DSC_0590DSC_0593DSC_0595DSC_0598DSC_0603DSC_0615DSC_0612

Wyłącznym dystrybutorem lalki Lammily na rynku polskim jest firma Kolorowe Baloniki.

A Ty co myślicie o takiej zwyczajnej lali? Byłaby atrakcyjna dla Twojej córeczki?

Podobne wpisy

7 komentarzy

 • Reply Bożena Jędral 9 lipca 2015 at 18:03

  Lalka bardzo przemyślana. Nie narzuca idealizmu, pokazuje zwyczajne ciało oraz ubranie. Nie ma krzykliwego makijażu, może być przyjaciółką dziewczynki w każdym wieku.

  • Reply Tosinkowo 10 lipca 2015 at 19:30

   Jak zawsze komentarz w punkt. ♥

 • Reply Mali Agenci 10 lipca 2015 at 14:32

  Myślę że mogliby ładniej wykonać nadgarstki i kostki. Poza tym lalka 100 razy lepsza od widealizowanej barbie

  • Reply Tosinkowo 10 lipca 2015 at 19:30

   W sumie masz rację. Tu można się nieco przyczepić :) ♥

 • Reply Igulka1 14 lipca 2015 at 10:02

  Lala całkiem sympatyczna ale gdzie tam jej do Twoich Laleczek One to dopiero są super :)

 • Reply dorota dermiblog 14 lipca 2015 at 12:42

  sama nie wiem….chyba aż taka świetna w mojej opinii nie jest ;)

 • Reply tAliwzmianki 30 lipca 2015 at 08:19

  Lalka na żywo wygląda cudnie <3 wiadomo ,że zdjęcia nie oddadzą jej wyglądu w każdym calu. :) Te wyidealizowane Barbie z mocnym makijażem i idealną figurą nie mają porównania do tej lali :) Mnie osobiście zachwyciła.

 • Leave a Reply