Dzieci, polecamy, Rodzice

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

3 kwietnia 2019

Jeśli zastanawiasz się jak zachęcić dziecko do czytania książek, musisz pamiętać, że każdy maluch jest inny i nie istnieje jeden konkretny sposób. Są dzieci, które same ciągną do czytania zawsze (moje dziewczynki), a są takie, które uważają, że czytanie owszem, ale wyłącznie do łóżka przed snem (moi chłopcy). Czy istnieje zatem sposób, dzięki któremu nasze dzieci będą chętniej i częściej sięgały po książki?

1. Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Zaszczep w dziecku miłość do książek jak najwcześniej

Pamiętaj, że dziecko nigdy nie jest za małe na to, by czytać mu książeczki. Obcowanie niemowlęcia z książką stymuluje wzrok, oraz wspomaga rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej. Wspólne chwile przy czytaniu wzmacniają w dziecku poczucie bezpieczeństwa, a więź między rodzicem a dzieckiem staje się mocniejsza. Warto pamiętać, że dzięki codziennemu czytaniu maluszek uczy się intonacji słów, uczy się także wyrazów dźwiękonaśladowczych, w końcu zapamiętuje powtarzane słowa, co z kolei wpływa na jego aparat mowy. Dziecko, któremu się czyta codziennie zwykle zaczyna szybciej mówić, dzięki czemu komunikacja z maluszkiem staje się o wiele prostsza. Wybierając książeczki dla niemowlęcia warto zwrócić uwagę na ilustracje, które są na tym etapie kluczowe. Dziecko dzięki obrazkom poznaje świat: poznaje kolory, zwierzęta, rośliny, pojazdy. Rodzic ma ogromny wpływ na kształtowanie upodobań swojego malucha, nie zapominajmy więc o rozwijającej mocy książek.

2. Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Wybieraj takie książki, które mogą zainteresować Twoje dziecko

Nikt tak dobrze jak Ty, nie zna Twojego dziecka. Dobrze wiesz jakie ma zainteresowania i pasje. Jeśli interesuje się samochodami, wybieraj na początek takie książeczki, które już z okładki będą „atakować” pojazdami. To znacznie ułatwi przygodę z książkami. Ja zauważyłam, że każde z moich dzieci lubi inny rodzaj czytanych opowieści. Chłopcy już teraz przepadli w książkach z ogromną dawką humoru, ale nie obce im są wzruszające pozycje, na których z trudem wstrzymywali łzy wzruszenia. Do dziś pomiędzy Cwaniaczkiem, a Mikołajkiem sięgają po książki, przy których poważnieją, a wciągają się do tego stopnia w przygody bohaterów, że zapominają o świecie i przede wszystkim późnej godzinie. Dziewczynki nadal uwielbiają książki, w których mogą obejrzeć piękne ilustracje, zwłaszcza gdy są to ilustracje zwierząt. Książki o pieskach i kotkach wiodą prym i najczęściej właśnie do takich wracamy.

3. Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Podsuwaj książki, które dziecko samodzielnie może przeczytać

Jak zapewne się domyślasz są to książeczki z niewielką ilością tekstu, jednak na tyle interesującego, że dziecko będzie chciało dowiedzieć się co będzie na kolejnej stronie. Rewelacyjne do tego zadania są książki z serii Książkożercy wydawnictwa Wilga. Mamy trzy książeczki o różnym stopniu trudności. Książki wydane są w trzypoziomowej serii, oznaczonej A, B, C – gdzie A to książeczka o najmniejszej ilości tekstu i największych literkach, a C – największej ilości tekstu i najmniejszej wielkości literek. Moja Anielka od razu przystąpiła do samodzielnego czytania, a gdy poradziła sobie z najprostszą książeczką, nabrała takiej pewności siebie, że natychmiast zabrała się do czytania dwóch pozostałych. To świetny pomysł, historie w książeczkach są pełne humoru, który wyrażony jest także poprzez ciekawe ilustracje. To jaką satysfakcję czuło dziecko po samodzielnym przeczytaniu książeczek mogę porównać jedynie do dumy jaką odczuło, gdy przespało pierwszą noc w swoim łóżeczku. Zdecydowanie poczuło się dorosłe i samodzielne.

4. Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Bądź najlepszym przykładem

Jeśli dziecko widzi, że sama czytasz  jestem pewna, że zechce spróbować jak to jest. Moje dzieci widząc mnie z książką w łóżku przed snem, dostały jasny komunikat, że taka forma odpoczynku jest świetna. Nie od dziś wiadomo, iż nasze dzieci są naszym odbiciem. Powielają nasze zachowania, sposób mówienia, a także często nasze przyzwyczajenia. Zadbaj o to, żeby to były dobre nawyki. Moi chłopcy kładą się do łóżek o 20.00, ale mogą poczytać do 21.00. Oczywiście w dni wolne od szkoły nie kładą się tak wcześnie, choć nie raz się zdarzyło, że pomimo braku nakazu wcześniejszego lądowania w łóżkach, sami wybierali tę opcję, bo książka okazała się na tyle ciekawa, że warto było ją dokończyć w weekend. Dziewczynki nadal słuchają książek czytanych przeze mnie, choć jak napisałam wyżej Anielka zaczyna sięgać po książki i czyta sobie samodzielnie. Ostatnio parę razy w obowiązku czytania dziewczynkom zastąpił mnie Franio, co wszystkim szalenie się podobało. Dziewczyny czuły się wyróżnione, a brat pękał z dumy, że udało mu się uśpić siostry. Ja w tym czasie mogłam spokojnie przygotować dzieciaki na następny dzień do szkoły, bez pośpiechu.

5. Jak zachęcić dziecko do czytania książek? Bądź cierpliwa i czytaj w taki sposób, by czytana opowieść była prezentem

Czytanie dziecku na odczepne, tylko po to, by spełnić rodzicielski obowiązek nie przyniesie radości ani dziecku, ani Tobie. Niech Wasze czytanie będzie najpiękniejszym rytuałem. Ja uwielbiam te chwile z książką, gdy siadam pomiędzy łóżkami dziewczynek i z każdym niespiesznie przeczytanym zdaniem, widzę coraz większą ich ciekawość. Nawet gdy wcześniej dokazują, książka absolutnie za każdym razem potrafi je wyciszyć. Wystarczy przeczytać parę zdań, odpowiednio intonując, zawieszając głos, czy wyrażając zdziwienie, żeby złapały fazę i dały się wciągnąć w niesamowity świat spisany na kartach książki. W jednej chwili przestają się wygłupiać i chichrać, wsłuchane w opowieść, którą właśnie im przekazuję. Gdy zasypiają po skończonej książeczce, patrzę na nie, okrywam kołdrą, całuję delikatnie i odczuwam prawdziwą satysfakcję. Jestem dumna, że udało mi się im przekazać to, co sama dostałam od swojej mamy i babci. Najpiękniejszy prezent, jakim jest miłość do książek.

A poniżej nasze ostatnio przeczytane książeczki

Przepięknie wydane książki od wydawnictwa Wilga.

Dom na górze – bajka z cudownymi ilustracjami. Nie będę zdradzać całej opowieści, nadmienię jednak że bohaterką jest mała dziewczynka, która wraz ze swoim przyjacielem niedźwiadkiem poszukuje miejsca do życia. Opowieść skłaniająca do przemyśleń, mówiąca o tym, iż nie wszystko co obce, musi siać niepokój.

Zaginiona księgarnia – książka idealnie wpisująca się w dzisiejszy temat postu, gdyż pokazuje dzieciom jak ważne są książki w ich życiu. Podobnie jak w poprzedniej, boskie ilustracje.

Moja wspaniała przyjaciółka – opowieść o dwóch dziewczynkach, które pomimo że są w tym samym wieku, są kompletnie różne. Te różnice nie przeszkadzają dzieciom w przyjaźni, co więcej po małych problemach wynikających z ich różnic, dziewczynki jeszcze bardziej doceniły swoją przyjaźń.

Wielki dzień Małej Króliczki – ulubiona z serii książeczka moich dziewczyn, mówiąca o małej, bardzo pomocnej króliczce. Mała króliczka garnie się do pomocy innym i zauważa, że dane dobro ma ogromną moc. Bajka o bezinteresowności, dobrym sercu i pomocy ofiarowanej bez namysłu.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Psierociniec – książka, która bardzo podobała się zarówno dziewczynkom jak i chłopcom. Bajka o Niepiesku, wychowanym w kociej rodzinie. Piesek, który dotychczas znał jedynie kocią rodzinę, w pewnym momencie sam nie wie, kim jest. Świetna bajka o poszukiwaniu własnej tożsamości, pełna ciepła i przygód. Warto przeczytać ją dzieciom, gdyż niesie wspaniały przekaz, by pomagać innym.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Książkożercy – trzy książeczki, które opisałam wyżej. Dzięki różnym poziomom trudności zachęcają dziecko do samodzielnego czytania.  Wystarczy podsunąć pierwszą, najprostszą do przeczytania książeczkę oznaczoną literką A, by za chwilę przekonać się, że żadna z książek nie zostanie odłożona na później. Świetny sposób na zachęcenie dziecka do samodzielnego czytania.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Dwie super pozycje od wydawnictwa Bonobo.

Gutek i Potwory – Obronić Nautilusa

Gutek i Potwory – Pan Flat nadchodzi

Te książki napisane są w sposób, jaki najbardziej odpowiada moim chłopakom. Część tradycyjnego tekstu, część komiksowa. Chłopaki śmiali się w głos czytając te książki, co więcej po przeczytaniu spytali czy nie ma kolejnej serii. Jeśli szukasz czegoś, co zatrzyma przy książce 9 – 11 latka, sięgnij po te pozycje. Chyba lepszej rekomendacji niż pytanie o kolejne części nie trzeba ;).

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

 

 

Podobne wpisy

3 komentarze

 • Reply Z zadartym nosem 3 kwietnia 2019 at 18:49

  Czytanie jest ogromną przyjemnością – wiem o tym ja, mój 20 – letni syn i jego tata. 10 – latek do czerpania przyjemności z samodzielnego czytania książek dopiero dojrzewa. Uwielbia słuchać – zarówno, gdy my czytamy mu głośno, jak i audiobooków. Sam sięga po książkę z mniejszym przekonaniem. I tu sprawdza się jedno – ta samodzielnie czytana książka musi być po prostu bardzo fajna. Już widzę, że młodszemu muszę kupić Gutka i Potwory.
  Gdy starszy syn był jeszcze w szkole zgadzałam się, by nudnych – jego zdaniem lektur szkolnych – słuchał. W zamian za to musiał czytać samodzielnie inną, wybraną przez siebie książkę. Teraz czyta kilka książek miesięcznie. I sięga już po te, które wcale nie są na topie, ale należą do tych, które trzeba przeczytać.

  • Reply Marta 4 kwietnia 2019 at 07:41

   Jak ja kocham czytać takie komentarze! Serce rośnie! Bardzo podoba mi się pomysł ze słuchaniem lektur i bardzo chętnie z niego zaczerpnę przy maluchach, które dopiero zaczynają przygodę z lekturami. Dziękuję za świetną podpowiedź :).Gutka polecamy bardzo, jak też serię Cwaniaczka – który był chyba pierwszym ukochanym bohaterem moich chłopców, jeśli chodzi o samodzielnie przeczytaną książkę.

 • Reply Dorota 5 kwietnia 2019 at 13:06

  Moja 3.5 latka od zawsze lubiła książki, ogląda i słucha od dawna. ostatnio ‚czyta’ (powtarzając po mnie) proste książki o Maksie (polecam dla młodszych dzieci: https://www.empik.com/lampa-maksa-lindgren-barbro,prod3690093,ksiazka-pl). dostałyśmy w spadku po innej koleżance i Zosia UWIELBIA :) czeka nas wycieczka do biblioteki wkrótce (staramy się chodzić 2 razy w miesiącu).
  Pozdrawiam!
  Dorota

 • Leave a Reply