Dzieci, Nauka przez zabawę, polecamy, Rodzice

Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami?

7 grudnia 2016

Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Przede wszystkim należy z dzieckiem rozmawiać. Należy wyjaśnić dziecku, że ma prawo do własnych emocji, nawet tych niekoniecznie fajnych. Bo czy my, dorośli nie wkurzamy się? Nie krzyczymy w złości? Dziecko również ma prawo do wyrażania własnego niezadowolenia czy płaczu w sytuacji, która go przerosła.

Czy uczucia są w ogóle potrzebne?

Uczucia są niezwykle ważne w naszym życiu. Bez uczuć nie bylibyśmy zdolni do miłości, ani do przyjaźni. Nie zrozumielibyśmy innych ludzi, nie współczuli słabszym. Nic by nas nie cieszyło, nie docenialibyśmy własnych osiągnięć, a także nie przeżywali straty kogoś bliskiego. Żeby wejść w relacje z drugim człowiekiem musimy uruchomić właśnie uczucia, które są naszym największym wsparciem w życiu.

Jak rozmawiać z dzieckiem o uczuciach?

Dziecku, zresztą tak samo jak nam dorosłym najtrudniej jest sobie poradzić z uczuciami, które nie są przyjemne. Jak sobie z nimi radzić? Czy łzy to wstyd, skoro jestem już dużym chłopcem? Nic dziwnego, że dziecko ma problem z ujarzmieniem negatywnych emocji. To nie jest wcale proste. Dlatego naszą rolą jest nauczenie naszego dziecka, że złe emocje niestety czasem towarzyszą każdemu i nie należy się ich wstydzić. Każdy stan emocjonalny można zaakceptować, a gdy nauczymy się już tych emocji, łatwiej nam będzie je kontrolować. Dzięki temu nie będziemy ich tłumić w sobie, które nagromadzone potrafią wyrządzić wiele złego, gdy w końcu pękają znajdując ujście.

Do czego nam jest potrzebna wiedza o uczuciach?

Dzięki wiedzy o uczuciach jesteśmy w stanie się kontrolować. Co więcej znajdujemy sposoby, by uwolnić się od negatywnych emocji. Może to być na przykład sport. Warto to w dziecku zaszczepić. Prościej jest wyładować się na macie, niż na przykład na bogu ducha winnemu koledze. To wielka sztuka wyładowywać własne emocje, bez krzywdzenia innych. Nie jest to takie proste i oczywiste, ale trening czyni mistrza. To, co osiągniemy dzięki tej umiejętności odpłaci nam wielokrotnie. Uczmy tego własne dzieci. Niech życie emocjonalne dostarcza im energii do podejmowanych działań, a nie przysparza wrogów.

Jak pomóc dziecku poradzić sobie z własnymi emocjami?

Przede wszystkim słuchaj dziecka uważnie. Bądź bardzo cierpliwa. Nie jest łatwo uzewnętrzniać się w momencie, gdy sami nie rozumiemy swoich zachowań. Dziecku jest jeszcze trudniej. Czuje się źle, a być może wstydzi się powodu tego samopoczucia. Nie naciskaj, naprowadzaj, czekaj. Niech dziecko samo się otworzy zachęcone Twoją troską i chęcią pomocy. Mów dziecku, że je rozumiesz. Tłumacz, że to oczywiste, że jest mu trudno, skoro spotkała go nowa, nieznana sytuacja. Nigdy nie wyśmiewaj się z uczuć dziecka, choć powód jego łez może naprawdę wydawać Ci się błahy i mocno przesadzony. Nie manipuluj dzieckiem! Skoro chcesz naprawdę usłyszeć co ma do powiedzenia, nie naprowadzaj go w taki sposób, by mówiło to, co sama chciałabyś usłyszeć. Miej czas. Nie oczekuj, że dziecko otworzy się, jeśli zagadujesz go w przelocie między gotowaniem, a wycieraniem talerzy.

Czytajcie mądre książeczki!

Książki to prawdziwa kopalnia wiedzy, wiemy o tym nie od dziś. Pewnie wszyscy (a przynajmniej większość) czytacie swoim dzieciom przed snem. U nas to rytuał. Książki wiele razy pomogły mi w mądry i czytelny sposób wytłumaczyć dzieciom pewne sprawy. O wiele łatwiej przecież oswoić problem, który dotknął również bohatera w bajce. Spojrzeć na niego z pewnej perspektywy, posłuchać jak radził sobie bohater, zaczerpnąć wzorce. Książki to wspaniały wynalazek, od ponad 17 lat towarzyszą mi i moim dzieciom każdego wieczora.

Wspaniała książka o uczuciach

Książką, która wypełniła nam kilka ostatnich wieczorów była właśnie książka o uczuciach. Fenomenalnie napisana, ciekawa zarówno dla chłopców jak i dziewczynek, co wcale nie jest takie częste zważywszy na dzielącą ich różnicę wieku. Zwykle chłopcom czytam inne książki niż dziewczynkom. Syfon i uczucia Iwony Kamińskiej czytamy wspólnie i za każdym razem, gdy zamknę karty książki słyszę to samo: jutro znów ją poczytamy, tak?

Jeśli szukacie fajnej, przygodowej książki dla dzieci polecam ją serdecznie. Syfon, to pies który ma wiernych przyjaciół i bezgranicznie kocha swoją panią. Książeczka podzielona jest na rozdziały. W każdym rozdziale Syfonowi towarzyszą uczucia. Są to różne uczucia, raz przyjemne a raz bardzo smutne. Syfon pokazuje jak radzi sobie z nimi. A wcale nie jest łatwo! Spotykają go bowiem sytuacje które go przerażają, albo zawstydzają. Inne rozśmieszają do łez. A on jest przecież tylko małym pieskiem! To niełatwe poradzić sobie w wielkim świecie uczuć. Mały piesek często nie rozumie dlaczego spotykają go takie sytuacje, ale stara się jak może pokazać dziecku, że zawsze jest rozwiązanie i jeśli jemu się udało, to uda się każdemu!

To fantastyczna książka dla dzieci, ale także dla nas – rodziców. Czyta się ją bardzo przyjemnie i jest naprawdę ciekawa. Sama czekałam wieczora, by zajrzeć co tam u Syfona :). A co najważniejsze ta książka naprawdę pomaga dziecku radzić sobie z własnymi emocjami, a rodzicom spojrzeć na problemy dzieci z ich wysokości.

My dodatkowo kochamy wyjaśnienia trudnych słów w książce, które są wytłuszczone kolorową czcionką. Dzieciaki zawsze na to czekają. Tu macie taki przykład:

Żółtodziób – wyjaśniacie:

-To ktoś, kto ma żółty dziób. Pewnie źle go szoruje.

-Akurat! To ktoś, kto nie ma o niczym pojęcia, zupełnie jak ty!

-Wcale nie! To ktoś, kto jeszcze się nie dowiedział o różnych sprawach, bo jest za mały lub nie ma doświadczenia. Tak mówi mama.Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami? Jak nauczyć dziecko radzić sobie z uczuciami?

Podobne wpisy

No Comments

Leave a Reply