Dzieci, Nauka przez zabawę, polecamy, przedszkole, wiek wczesnoszkolny

Gry planszowe na Dzień Dziecka

29 maja 2019

Gry planszowe na Dzień Dziecka to kolejna, bardzo fajna propozycja prezentowa. U nas sprawdzają się zawsze, ale wiadomo my jesteśmy od planszówek uzależnieni. Żadna impreza bez planszówek się nie odbędzie, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i o dorosłych. Gdy wbijają znajomi partyjka w ulubione gry jest absolutną koniecznością. Chyba muszę stworzyć w przyszłości post z grami dla dorosłych, bo na samą myśl o tym, jak spędziliśmy choćby ostatni weekend, naprawdę chce mi się śmiać :). Gry planszowe to jest absolutny hicior w naszej rodzinie.

Gry planszowe na Dzień Dziecka. No super, ale jakie wybrać? Jest ich cała masa na rynku, trudno po samym opakowaniu stwierdzić, czy gra jest warta zakupu. Dlatego co jakiś czas wrzucam tutaj propozycje gier, które najbardziej przypadły do gustu moim dzieciom. Gdybym wrzucała wszystkie gry, jakie posiadamy w domu, to post z grami planszowymi musiałby się chyba ukazywać co drugi dzień. Myślę, że patrząc na to, ile na blogu pojawiło się postów z grami planszowymi, to bez problemu możesz z tego wybrać naprawdę świetne tytuły. Odsyłam Cię do poprzednich wpisów TU, TU i TU, oraz zapraszam do przeczytania o kilku z naszych planszówkowych nowości marki Trefl, które najbardziej przypadły dzieciom do gustu.

Gry planszowe na Dzień Dziecka – doskonała seria Zu&Berry

Pamiętasz? O serii Zu&Berry pisałam już na blogu TU. Nadal tamte pozycje są u nas wyciągane, zwłaszcza przez Gaję, która uwielbia karty z zadaniami. Seria Zu&Berry skierowana jest do najmłodszych, a o jej superlatywach mogłabym długo opowiadać. To, co najbardziej urzeka mnie w tej serii, to to, że gra mimo iż skierowana jest już do dzieci od 2 roku życia, to sześciolatki, czy siedmiolatki wcale nimi nie pogardzą. To, że maluch sobie może poradzić z przedstawionymi zadaniami, wcale nie znudzi starszaka. Seria Zu&Berry jest według mnie strzałem w dziesiątkę. Bo jeśli mamy pierwszą serię od roku, a nadal wzbudza zainteresowanie moich córek, to lepszej rekomendacji mi nie potrzeba. Dziś chcę Ci pokazać 3 nowe pozycje serii Zu&Berry, skierowane do najmłodszych dzieci.

Leśna Włóczęga Domino Edukacyjne

 

Domino zna większość dzieci. To, o którym tutaj piszę idealnie sprawdza się dla najmłodszych. Duże dwustronne karty z obrazkami zwierzątek na jednej stronie i kropkami od 1 do 6 jak w kostce do gry, z drugiej są dopasowane do małych rączek dziecka. Gra skierowana jest do maluchów, ale dzieci starsze też ją uwielbiają. Moje córeczki grają w taki sposób, że nie pilnują jednej strony kart, a dopuszczają obydwie wersje w rozgrywce. Dzięki temu nie tylko wizualnie dopasowują karty, ale też liczą elementy na nich, by łączyć zwierzątka z kropkami, w takiej samej liczbie. Gra pozwala rozwijać uwagę dziecka, a także jego spostrzegawczość. Dziecko uczy się liczyć, a także myśleć analitycznie i logicznie. Gra polecana przez psychologów dla dzieci już od 2 roku życia.

Zwierzęta na Kontynentach Loteryjka Edukacyjna

Gry planszowe na Dzień Dziecka

Cudowna gra, która zabierze dziecko w jego pierwszą podróż dookoła świata. Gaja z Anielką również chętnie grają w tę grę, choć ta skierowana jest do maluchów już od 2 roku życia. Dziewczynki kochają zwierzęta, a tu nie dość, że ich pełno, to jeszcze mogą się z gry dowiedzieć różnych wspaniałych ciekawostek o nich, wraz z tym który kontynent zamieszkują. Zestaw zawiera siedem plansz z kontynentami, oraz kartonowe żetony z rysunkami zwierząt. Żetony dopasowujemy do plansz, na których są takie same rysunki jak na żetonach. Dla starszych dzieci możemy modyfikować grę na wiele sposobów. Jedną z takich edukacyjnych modyfikacji jest zabawa w zgadywanki. Czytamy informację o zwierzątku, a dziecko zgaduje o kim mowa. Idąc krok dalej dziecko zgaduje na jakim kontynencie ono żyje. Rewelacyjna gra dla dzieci kochających przyrodę.

Zaginiony Skarb Gra Planszowa

 

Gra dedykowana dla dzieci w wieku 5+. Gra dla 2 – 4 osób, u mnie w rozgrywce zmierzyły się dziewczynki z Franiem. Zaginiony Skarb to gra, która przenosi dzieci do świata morskich przygód. Myślenie strategiczne jest bardzo pomocne w tej grze, analizowanie również – wystarczy zatem zagrać dwie partyjki, żeby dziecko nauczyło się tej wcale niełatwej sztuki. Celem gry jest zdobycie żetonu ze Skarbem i powrót z nim na statek. Gra pełna emocji, pełna pirackich pułapek. Świetna pozycja do rozwijania u najmłodszych niezwykle ważnej umiejętności rozwojowej, tzw. „teorii umysłu”, polegającej na tym, że dzieci uczą się przewidywania tego, co myślą inni gracze.

Gry planszowe na Dzień Dziecka – Chmury

 

Gra, która z pozoru wydaje się prosta, a w rzeczywistości może nieco namieszać :). Szybka rozgrywka, gdzie zręczność i wyobraźnia to najbardziej pożądane cechy gracza. Z fragmentów chmur dziecko układa przedmiot, który znajduje się na wylosowanym przez nie obrazku. Kto pierwszy z graczy odgadnie co to za przedmiot, zdobywa kartę. W tej grze należy wykazać się refleksem i kreatywnością. Bardzo przyjemna gra, która dała wiele radości moim córkom. Gra dedykowana dla dzieci od 6 roku życia, ale myślę, że także mniejsze dziecko poradzi sobie z nią bez problemu. Gra od 3 do 6 osób, rozgrywka trwa około 15 minut.

Gry planszowe na Dzień Dziecka – Gąsienice

Kieszonkowa wersja gry, którą można zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Ciekawa gra o gąsienicach, które atakują jabłko. Przed atakiem na jabłko może uchronić spostrzegawczość gracza. Dziecko dzięki swojemu sprytowi i świetnej pamięci może ocalić owoc od szkodników. To prosta i szybka gra pamięciowa dla całej rodziny, w której tylko jedna osoba może być wygraną, natomiast przegranymi mogą stać się wszyscy. Za pomocą kart dołączonych do gry dziecko „poluje” na żetony zmierzające w stronę jabłka. Jak możesz się domyślić to podstępne gąsienice. Pasujące kolory żetonu i karty pozwalają opóźnić atak gąsienic na owoc. Tylko spostrzegawczość może go uratować.

Gry planszowe na Dzień Dziecka – Owce na manowce

Świetna gra karciana, w której gracze wcielają się w rolę pasterzy, próbujących zagonić zabłąkane owce do zagrody. Do pomocy każdy gracz ma wiernego towarzysza w postaci owczarka. Zadaniem gracza jest przestawianie ułożonych kart i zbieranie grup owiec tego samego rodzaju. Ten, który zbierze najwięcej punktów, wygrywa grę. Gra zawiera 16 kart psów czterech ras, po jednej rasie dla każdego gracza. Każda z owiec występuje w dwóch kolorach – czarnym i białym. Każdy gracz wybiera ulubioną rasę psa i dobiera 4 karty, które go przedstawiają. Z kart owiec układamy 3 rzędy po 5 kart. Rozgrywka polega na przestawianiu kart owiec w taki sposób, by obok siebie znalazły się przynajmniej 3 takie same karty, które zabieramy. Im więcej zdobędziesz owiec, tym wygrana jest coraz bliżej.

Gry planszowe na Dzień Dziecka – Przygoda na Safari

Pięknie wydana gra planszowa, w której liczy się spryt i dobra pamięć. Wielka plansza oraz 50 żetonów zwierząt: 36 lądowych i 14 morskich. Docieramy na odległy archipelag. Tam czeka na nas wyzwanie: fotografowanie dzikich zwierząt kryjących się na pobliskich wysepkach. Zwierzęta są bardzo płochliwe, dlatego spryt gracza jest tu największą zaletą. Spryt, dobra pamięć, która pozwoli na zapamiętanie kryjówek zwierząt i refleks fotograficzny pozwoli najlepszemu zostać królem Safari! Gracz podnosi dowolny kafelek z planszy i go ogląda, nie pokazując pozostałym. Następnie odkłada go z powrotem. Przestawia swój pionek na sąsiednią wyspę (z pominięciem tej, z której brał kafelek) i zabiera stamtąd kafelek. Jeżeli na kafelku jest zwierzę lądowe, zatrzymuje go i kładzie przed sobą. Właśnie udało mu się zrobić zdjęcie zwierzaka. Jeśli na kafelku będzie zwierzę morskie gracz będzie musiał wykonać odpowiednią akcję specjalną. Reguły gry dopuszczają także możliwość wymiany kafelka z graczem przebywającym na tej samej wyspie. Gracz, który jako pierwszy zbierze 6 różnych kafelków ze zwierzętami lądowymi, zostaje królem Safari.

Gry planszowe na Dzień Dziecka – O Kocie w Kłopocie

 

Gra, w której pomagamy zagubionemu kociakowi odnaleźć swój dom. Gra rodzinna, która pozwoli przeżyć niesamowitą przygodę całej rodzinie. Podczas rozgrywki, wędrówki po mieście napotkamy przyjaciół, odnajdziemy ukryte przejścia, a odkrywane wskazówki pozwolą odnaleźć dom. Nie jest to jednak bezpieczna wędrówka, gdyż za rogiem może się czaić zły pies albo kruk. Mały kotek musi wykazać się odwagą i determinacją, by odnaleźć miejsce, do którego tęskni. Gra dla 3 – 4 graczy, w wieku 10 +. Jest to trudniejsza gra, dlatego dziewczynki grały z ogromną pomocą braci. Celem gry jest doprowadzenie małego, przerażonego i zagubionego kotka do domu, polegając jedynie na mglistych wspomnieniach. Będziesz wędrował po nieznanej okolicy, by odnaleźć swój dom w gąszczu bardzo do siebie podobnych budynków. Gra pełna niezwykłych zwrotów i akcji, kończy się w chwili gdy jeden z graczy dotrze do swojego domu, mając odkryte wszystkie żetony domu. W grze znajdujemy karty posiłku, karty szczęścia i karty pecha, dodatkowo 16 kafelków planszy, 4 pionki kotków i 18 żetonów domu. Gra nieco skomplikowana, ale jak już się ją opanuje, dająca wiele zadowolenia.

A jutro na naszym fb wystartuje konkurs, w którym będzie wiele fajnych edukacyjnych nagród do zgarnięcia. Już teraz zapraszam!

 

Podobne wpisy

2 komentarze

 • Reply Z zadartym nosem 9 czerwca 2019 at 12:00

  Na szczęście gry planszowe stały się modnym sposobem spędzania czasu wśród młodzieży. Fajnie popatrzeć na nastolatków spotykających się, by pograć NIE NA KOMPUTERZE :).
  Ja wierzę, że czym skorupka za młodu …, i rodzinnie często gramy. Mój 10 – letni syn z automatu nie lubi tylko jednego rodzaju gier – tych z napisem „gra edukacyjna”. Nie szkodzi. I bez takiego napisu, gry planszowe są edukacyjne!

  • Reply Marta 22 czerwca 2019 at 07:48

   Wielkie brawa dla Was! Masz absolutną rację, że te gry, które nie są oznaczone jako edukacyjne i tak nimi są. Nie warto zatem na siłę uszczęśliwiać potomstwo tymi oznakowanymi :). Gra, to gra – cudowna alternatywa dla wszechobecnej elektroniki :).

  Leave a Reply