Dzieci, Nauka przez zabawę, polecamy, Rodzice, wiek wczesnoszkolny

Gry logiczne, które bawią i uczą

10 maja 2016
Chorujemy w najlepsze. Za oknem słońce kusi, a ciepły powiew powietrza z uchylonych okien nie pomaga. Dzieciom bardzo chce się dworu i kompletnie mnie to nie dziwi. Niestety ospa ma to do siebie, że skutecznie zatrzymuje w domu. Więc siedzimy i żeby to siedzenie nie męczyło gramy we wszystkie gry planszowe dostępne w domu. Mamy ich cały zapas, więc istnieje szansa, że jakoś wytrwamy i od depresji dzieci me uchronię. Dziś rządziły gry logiczne.

Ciekawa gra dobra na wszystko. Czy one nam się kiedyś znudzą? Nie sądzę, gdyż wciąż bogacimy się o nowe pozycje. To jak nałóg i oprzeć się zakupom jest bardzo trudno. Ale kto by tam ubolewał nad nałogiem, który nie tylko że nie szkodzi, to jeszcze tak fantastycznie wpływa na rozwój pociech? no właśnie :).

Dziś dzień strategii. Gry logiczne, które zdawać by się mogło maluchów nie zaciekawią (bo żadnych zwierzątek, ani laleczek), a tu proszę. W mig opanowały zasady i od rana ćwiczymy kombinatoryczne myślenie :). To niesamowite jak za pomocą gier możemy poznać własne dzieci. Ich ograniczenia, ale także bystrość i inteligencję. A ile razy nas zachwycą swoim rozumowaniem i wprawnym okiem? Mówię Wam – to fantastyczna podróż w intelekt dziecka. Uwielbiam ten moment, w którym raz za razem uświadamiam sobie jakie mam inteligentne dzieci. Próżność czasem wychodzi ;).

Pokażę Wam zatem w co dzisiaj gramy, a także opiszę po krótce gry – sama często szukam wciągających planszówek i wiem, że takie opisy bardzo sprawę ułatwiają. Czytasz i wiesz, czy do Was pasuje taka gra, czy jednak nie bardzo. A jeśli szukamy zabawy, która ma na celu konkretne ćwiczenia umiejętności dziecka, to takie podsumowanie jest strzałem w dziesiątkę. No to zaczynamy:

KUBIKgry logiczneJeśli ktoś z Was miał okazję grać w Getriko, to w skrócie powiem, że Kubik jest kontynuacją właśnie tamtej gry. W Getriko były obracane trójkąty, w Kubiku wyobraźnia została rozszerzona do trzeciego wymiaru. Brzmi zagadkowo? W rzeczywistości nie jest to trudna gra, natomiast świetnie kształtuje wyobraźnię. Gra przeznaczona jest dla dzieci od 5 roku życia dziecka, młodzieży i dorosłych otwartych na zdrową rywalizację. Celem edukacyjnym gry Kubik jest kształtowanie intuicji geometrycznej, orientacji w przestrzeni i właśnie kombinatorycznego myślenia.

Gra ogranicza się do zasady: przestawiasz jeden kubik (kolorowy klocek), aby cały układ klocków odzwierciedlał twój wzór. Ponieważ każdy gracz ma inny wzór (losujemy karteczki z wzorem), spoglądasz na wzór bardzo dokłanie. Kto szybciej będzie dostrzegał podobieństwa ten zwycięży.

JAK GRAĆ W GRĘ KUBIK?

Należy ułożyć wszystkie klocki (5 szt) na stole w jedną zwartą bryłę, karty z wzorami  (różne kombinacje wzorów) potasować i ułożyć je obrazkami do dołu. Ustalić, kto rozpoczyna grę.

Każdy z graczy ciągnie jedną kartę z wzorem i nie pokazuje jej innym, lecz trzyma przed sobą. Od tego momentu gracze będą kolejno przestawiać po jednym klocku w taki sposób, aby ułożyć wzór, który mają na karcie. Za prawidłowe ułożenie wzoru otrzymują punkty. Dodatkowe punkty otrzymują za zgodność kolorów.

Oczywiście możemy modyfikować grę tak, by była latwiejsza (można grać w otwarte karty), lub w taki sposób, by była trudniejsza (gracze mogą również akceptować układy symetryczne). Dzięki temu gra jest interesująca zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. No, może Gaja ma jeszcze małe trudności, ale czteroletnia Anielka w łatwiejszą wersję gra z powodzeniem. Najstarszy również grą pochłonięty, ta gra wciąga w każdym wieku.

gry logiczne gry logiczne gry logiczne gry logiczne gry logiczne gry logiczne

LABIRYNTgry logiczneTo uniwersalna gra logiczna dla graczy powyżej 6 roku życia. Charakteryzuje się prostymi zasadami, ale mocno aktywizuje wszystkich graczy. To chyba jedyna gra planszowa, w którą jednocześnie może grać nawet 35 osób. Założenia gry zostały opracowane przez pedagogów na co dzień pracujących z dziećmi. Grając w LABIrynt dzieci nabywają i utrwalają umiejętność orientacji na płaszczyźnie. Ćwiczą koncentrację, logiczne myślenie, przewidywanie i wyciąganie wniosków. Dorosłym gra również dostarczy wielu emocji (coś o tym wiem ;) i umożliwi intelektualną rywalizację, gdyż wymusza skupienie, podzielność uwagi przy kontrolowaniu swoich ruchów oraz ruchów przeciwników oraz przewidywania ich posunięć tak, aby samemu jak najszybciej dojść do celu. Każda rozgrywka jest niepowtarzalna, gdyż gra jest oparta o dużą losowość. Idealna jako pomoc edukacyjna w szkołach.

GRA EDUKACYJNA DLA DZIECI

Na początkowym etapie edukacji dzieci mają do czynienia z książką, w której wykonują różne zadania. Niestety wiele z nich nie radzi sobie z orientacją na płaszczyźnie. Mają opanowane pojęcia związane z przestrzenią, ale brakuje im doświadczeń w zakresie przenoszenia tych pojęć na płaszczyznę kartki. Gdy nauczyciel mówi: w lewej kolumnie u dołu tabeli jest wyraz… wtedy się zwyczajnie gubią. Gra LABIrynt pomaga ćwiczyć tę ważną dziecięcą umiejetność.

JAK GRAĆ W LABIRYNT?

Układamy potasowane plansze na jednym stosie. Każdy z graczy otrzymuje jedną dwustronną planszę z labiryntami. Labirynt to 25 pól (tabela 5×5) po których poruszają się pionki. Każdy z uczestników ma do dyspozycji jeden pionek. Wylosowaną planszę gracze układają przed sobą dowolną stroną i dowolnym bokiem. Gracze ustawiają pionki na polu „start”. Celem gry jest jak najszybsze dotarcie do pola „meta” przy przestrzeganiu następujących zasad:

 • Przed rozpoczęciem rozgrywki należy ustalić kolejność wydawania komend przez poszczególnych graczy.
 • Każdy gracz ma prawo do wydania jednej komendy w ruchu, który wszyscy gracze wykonują jednocześnie. Oznacza to, że jeżeli jeden gracz wydaje komendę: ruszamy w lewo o trzy pola, to znaczy, że wszyscy wykonują ruch w lewo o trzy pola lub o tyle pól, ile dzieli ich od najbliższej przeszkody: muru lub granicy labiryntu.
 • Nie można cofnąć ruchu poprzednika.
 • Ruchem może być także obrót planszy; oznacza to, że zamiast wykonywać ruch pionkiem, można obrócić planszę o 90 stopni w lewą lub prawą stronę.

Gdy pionek ustawi się na polu „meta” i skończy na nim ruch, oznacza że gracz zakończył labirynt. Następnie gracz odwraca kartę na drugą stronę i kontynuuje wędrówkę do pola „meta”. Dopiero dotarcie do mety w drugim labiryncie kończy rozgrywkę. Osoba, która jako pierwsza zdobędzie oba labirynty, wygrywa grę.

Gra również może być modyfikowana o wersje trudniejsze, jak i te łatwiejsze.gry logiczne gry logiczne gry logiczne gry logiczne

Powyższe gry kupicie TU. Jak widzicie na powyższym foto, ośmiolatek ograł osiemnastolatka. To było świętowanie :).

Podobne wpisy

5 komentarzy

 • Reply Katarina 10 maja 2016 at 19:21

  Jaki boski facepalm Najstarszego:D
  Uwielbiam takie gry:)
  W ostatnie wakacje całe wieczory na Mazurach spędzaliśmy nad planszami:)

 • Reply nuta 11 maja 2016 at 08:19

  Grę Kubik sobie zapamiętam, póki co moja Tośka jeszcze za mała.

 • Reply Sylwia 12 maja 2016 at 11:36

  W tych wszystkich grach najlepsze jest właśnie to kto wygra – a jeszcze lepiej jak są różnice wiekowe wtedy rywalizacja rośnie- wciąga młodych i starszych graczy . Super gra :)

 • Reply Jak zająć dziecko bez telewizora? Alternatywa dla elektronikiTosinkowo 14 września 2018 at 20:00

  […] bloga już niejednokrotnie, dzieląc się odkrywanymi nowościami. Możesz przeczytać stare wpisy TUTAJ i TUTAJ, a także TUTAJ. Jest ich o wiele więcej na blogu, bo kochamy ten rodzaj spędzania czasu, […]

 • Reply Gry planszowe na Dzień Dziecka - TosinkowoTosinkowo 29 maja 2019 at 13:56

  […] problemu możesz z tego wybrać naprawdę świetne tytuły. Odsyłam Cię do poprzednich wpisów TU, TU i TU, oraz zapraszam do przeczytania o kilku z naszych planszówkowych nowości marki Trefl, […]

 • Leave a Reply