Blogosfera, Dzieci, polecamy, Rodzice

Gry komputerowe w naszym domu

13 grudnia 2016

Gry komputerowe prędzej czy później nawiedzą twój dom. Od ciebie tylko zależy czy będzie to fajna przygoda, czy wieczna walka z przyklejonymi do monitora dzieciakami. Bo choć granica jest bardzo cienka, nie znaczy to jednak, że nie da się osiągnąć mądrego kompromisu.

Gry komputerowe towarzyszą nam od jakiegoś roku. Na początku sporadycznie, teraz na równi z planszówkami i książkami. Nie prawdą jest to, że dziecko, które odkryje świat gier komputerowych nagle przestaje doceniać dotychczasowe rozrywki. No, chyba że tych wcale nie było. Bo zapewne wiecie, że nie wystarczy być posiadaczem całej góry planszówek, czy bogatej biblioteczki. Żeby zarazić dziecko taką formą spędzania czasu, trzeba ten czas spędzać z nim. Przynajmniej na początku. Dziecko, które spędziło fantastyczne chwile z rodziną przy grze planszowej śmiejąc się nierzadko do łez, na pewno samo będzie prosić byście to powtórzyli. Nawet wtedy, gdy zostanie już właścicielem wypasionej konsoli.

Czy zabraniałam chłopcom gier na konsoli?

Nie, nie zabraniałam. Bo niby dlaczego miałabym to robić? Żyjemy w czasach skomputeryzowanych i czynienie szlabanu na nowości nie wydaje mi się żeby wychodziło na dobre. W końcu chłopcy w szkole rozmawiają o grach i wcale bym nie chciała, żeby moi synowie czuli się wycofani, czy wręcz zazdrośni o gry swoich kolegów. Oczywiście przyglądam się wnikliwie grom, które ich interesują i wspólnie ustalamy w co mogą grać, a co nie jest odpowiednie dla nich. Do tej pory nie stawiali oporów, gdy pozbawiałam ich wizji zakupu jakiejś beznadziejnej strzelanki. Na rynku jest tak wiele rożnorodnych gier, że szybko znajdujemy alternatywę.

Czy gry komputerowe uczą agresji?

Mogłoby tak być z pewnością, gdybyśmy zarzucili naszych młodych graczy wyżej wspomnianymi strzelankami, czy innymi grami pełnymi przemocy. Takich niestety również nie brakuje na rynku. Na szczęście wszystkie gry są oznakowane i już na pudełku możemy zobaczyć i przeczytać czego po danej grze możemy się spodziewać. Unikamy gier przesiąkniętych przemocą i nie mamy żadnego problemu z agresją u chłopców.

Czy gry komputerowe mają jakieś zalety?

Oczywiście! Utarło się stwierdzenie, że gry komputerowe to samo zło, a stereotypy czasem ciężko obalić. Ja podchodzę do wszelkich nowości zdroworozsądkowo i grom na konsoli wcale nie mówię nie. Granie na konsoli wspomaga koordynację, pomagają pozbyć się dziecku nadmiaru emocji a także stymuluje ich rozwój umysłowy. To od nas, rodziców zależy, czy dziecko wpadnie w szpony komputerowego nałogu. Ustalenie zasad przed przystąpieniem do gry rozwiązuje ten problem. Dziecko wie, że ma ograniczony czas grania i naprawdę to szanuje. No, chyba że przypomina nam się o tej zasadzie tuż przed przejściem ważnego etapu w grze. Wtedy wcale się nie dziwię, że by protestowało ;).

Nowa pozycja na liście chłopców

Dzięki KME mieliśmy ostatnio możliwość przetestowania wraz z chłopcami nowej gry Skylanders Imaginators. Event przygotowany wspaniale, bowiem chłopcy od progu dostali kartę z zadaniami, a mówiłam nie raz, że są zdecydowanymi zadaniowcami. Musieli zebrać kilka pieczątek, między innymi za przejście etapu w nowej grze, ale też za prace plastyczne i rozwiązanie zagadek, aby dostać nagrodę. Nie muszę mówić jak bardzo byli zafiksowani na wygraną. Do domu wrócili z nagrodami, ale wciąż mówią o tamtej grze i chyba nie będzie innej możliwości, jak puścić oko do Mikołaja ;). Najbardziej zaskoczeni byli opcją stworzenia własnego wirtualnego gracza i granie właśnie nim! To było niesamowite jak prześcigali się w wymyślaniu swojej postaci. Nie ukrywam, że gra interesowała także mocno tatusiów, a i mamy spoglądały z ciekawością.

Gra wypasiona, jak to skomentował Franek bo dziecko może nie tylko grać w pełnej przygód scenerii, ale także bawić się nią w świecie rzeczywistym (figurki, postacie). Gra dostępna jest na PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3 i Wii U.Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe Gry komputerowe

Podobne wpisy

2 komentarze

  • Reply Zwykła Matka 13 grudnia 2016 at 17:45

    Jeśli gra jest pod kontrola rodziców i dopasowana do wieku dziecka, to czemu mu bronić? :) Wszystko jest dla ludzi :)

  • Reply Zbyszek 5 stycznia 2017 at 11:42

    No proszę, a ja właśnie o zakupie TV pod konsolę myślałem, a tu akurat tematyka gier dla dziec poruszona :D

  • Leave a Reply