Dzieci, polecamy, Rodzice, szkoła

Drugie śniadanie – dlaczego jest takie ważne?

19 września 2016

Drugie śniadanie jest bardzo ważne w diecie dziecka, ponieważ dostarcza ono energii dziecku na kolejne trzy godziny! Weźmy pod lupę Antka. Wychodzi do szkoły przed ósmą. W domu zjada śniadanie, które dodaje mu energii i pomaga być skoncentrowanym na zajęciach w szkole. Około 11-11.30 zjada zabrane ze sobą drugie śniadanie, które pozwala mu na dalsze skupienie i doczekanie do obiadku bez uczucia głodu.

Antoś zwykle na śniadanie zjada płatki na mleku, czasem kanapki z chudą wędlinką, bądź jajecznicę. Do szkoły kanapek zabierać już nie chce. Najchętniej prosi by zapakować mu owoce, a warzywa (których jako jedyny z rodzeństwa najchętniej w ogóle by nie jadł) przemycam mu sprytnie w obiedzie. Przystaję na jego prośby bez protestu. Owoce to dobre rozwiązanie. Drugie śniadanie powinno bowiem stanowić 10 – 15% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Razem z Antkiem przygotowujemy więc pełną owoców śniadaniówkę. Zawsze przynosi ją pustą, w przeciwieństwie do śniadaniówki, w którą czasem zapakuję kanapkę. Jak widać śniadaniówka owocowa najbardziej odpowiada jego preferencjom, a ja jestem spokojna, ponieważ owoce które zjada w szkole to idealna porcja witamin.

Mam to szczęście, iż pomimo znacznej niechęci Antka do surowych warzyw, te gotowane podane w obiedzie zje bez marudzenia. To samo jest z wodą do picia. Owszem, nie będę ściemniała, że w ogóle nie pije kolorowych napojów, jednak bez problemu udaje mi się przekonać go do wody. Do szkoły z chęcią zabiera wodę, jedyne wymaganie jakie ma to butelka z ustnikiem. Woda KUBUSIA idealnie wpisuje się w nasze wymogi. To samo dotyczy owocowego musu, który przypadł już dawno do gustu wszystkim moim pociechom.

Warto dbać o to, by dziecko zawsze miało ze sobą porcję energii w śniadaniówce. Drugie śniadanie gwarantuje dobrą koncentrację na zajęciach w szkole i dobrą kondycję na w-fie. Warto jednak pamiętać, że to co dla nas wydaje się najlepszą opcją drugiego śniadania, nie zawsze do końca pokrywa się z preferencjami dziecka. Dobrze jest wybrać „złoty środek” i odpuścić kanapki, na rzecz owoców, jeśli któryś raz z kolei dziecko wraca z pełną śniadaniówką. Ja nie namawiam już Antka do tego, by jadł coś treściwszego. Ważne jest dla mnie to, że zjada porcję witamin i nie muszę żadnych resztek ze śniadaniówki wyrzucać. Mam pewność, że zjadł swoje drugie śniadanie ze smakiem.

W przypadku, gdy Antoś spędza w szkole dłużej czasu dorzucam mu pełnoziarnistą bułeczkę z pestkami dyni, którą zjada….na sucho. Nie jest to kanapka, więc bywa że nie protestuje. I choć jeszcze się nie zdarzyło, by zjadł ją w całości, to bywa, że poskubie ją tak jak lubi ). Mam pewność, że moje dziecko nie jest głodne a to najważniejsze.

Antek stawia na owoce, mus Kubusia bez dodatku cukru jest więc dla nas świetną alternatywą. Nawet maluchy będące w przedszkolu, które mają w przedszkolu zapewnione pełne wyżywienie na drogę do przedszkola proszą o mus. To pyszna dawka owoców dla całej rodziny.

Antek stawia na owoce, a Wasze dzieci co najchętniej jedzą na drugie śniadanie?
Drugie śniadanie Drugie śniadanie Kubuś

 

 

Podobne wpisy

8 komentarzy

 • Reply ToysPlanet 19 września 2016 at 12:36

  Drugie śniadanie jest bardzo ważne dla dziecka, jest to zastrzyk energii i witamin na długie godziny dokładnie tak jak wspomniałaś. Fajnym pomysłem jest zastąpienie „nudnych” kanapek owocami.

  • Reply Marta 19 września 2016 at 19:55

   Cieszę się, że również jesteś tego zdania :).

 • Reply Ania 19 września 2016 at 17:31

  Wpis sponsorowany przez Kubusia:)

  • Reply Marta 19 września 2016 at 19:54

   Kubuś podlinkowany, sfotografowany więc tak, miał swój udział w powstaniu postu :).

 • Reply Noelka 20 września 2016 at 10:50

  Mniam, mniam, jak owocowo!

  • Reply Marta 20 września 2016 at 18:09

   pysznie, smacznie i zdrowo :).

 • Reply Zwykła Matka 20 września 2016 at 11:40

  Mam to szczęście, że córka chęnie zjada owoce i jogurty :)
  PS cudowny plecak :)

  • Reply Marta 20 września 2016 at 18:10

   Czyli masz śniadania z głowy :). Cudnie mieć takie bezproblemowe dzieci :)).

  Leave a Reply