Nauka przez zabawę, polecamy

Dlaczego kochamy gry planszowe?

1 września 2016

Dlaczego kochamy gry planszowe? To proste! Kochamy gry planszowe ponieważ nas zbliżają. Sprawiają, że nasze wspólne wieczory są jeszcze bardziej wspólne, a do tego zapewniają świetną rozrywkę. Uczą strategicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię, zmuszają do samodzielnego podejmowania decyzji i stawiania czoła konsekwencjom wyborów (co jest świetnym treningiem na przyszłość dla potomków), a także uczą zdrowej rywalizacji.

Gry planszowe pomogą nam stworzyć dobre relacje w rodzinie. W dzisiejszych czasach łatwo zagubić wspólny czas, każdy z nosem we własnym komputerze, telefonie czy tablecie. Rozmowy ograniczają się do kilku szybko wypowiedzianych zdań, oczywiście znad urządzenia. Dzieci oczywiście idą w nasze ślady i nawet kanapki zjeść czasu nie mają, bo gra na konsoli wymaga ciągłej gotowości. Technologia staje się przekleństwem, gdy w porę jej nie ograniczymy. Zamiast wspólnych, pełnych interakcji wieczorów, mamy wszechobecną izolację. Czy tego chcemy? Absolutnie nie! Czas spędzany z rodziną powinien być priorytetem.

Gry planszowe a rywalizacja

Oczywiście, że rywalizacja istnieje. Ale nie zauważyłam, by była to niezdrowa rywalizacja. Raczej jest to współzawodnictwo, gdyż określone są jasne reguły i musimy się ich trzymać. Nie ma więc niezdrowych przepychanek w dążeniu do celu, a  rywalizacji towarzyszy uczciwość. Każdy z nas ma równe szanse, czasem decyduje szczęście, ale najczęściej popłaca logiczne myślenie, które dzięki grom planszowym dzieci opanowują coraz lepiej.

Gry planszowe uczą przewidywania

Każdy kto gra w gry planszowe wie, że dobrze jest myśleć kilka kroków w przód. Wtedy unikamy błędów, rozgryzamy intencje przeciwnika, działamy strategicznie. Dziecko, które często grywa w gry planszowe ma bogatszą wyobraźnię, potrafi zaplanować swoje działania, zaczyna myśleć w przód, uczy się strategii. Dzięki pięknym i coraz fajniejszym grom dostępnym na rynku dziecko chętnie porzuci tablet, by zagrać z mamą lub tatą i spędzić wesoły, wspólny wieczór, zaręczam.

Gry planszowe uczą współpracy

Gry zespołowe cudownie pomagają rozwinąć w dziecku chęć współpracy. Mój Antoś uwielbiał wykazywać się, rywalizować. Zawsze chciał być najlepszy  bywało, że płakał przy porażce. Gra zespołowa wyciszyła go, pokazała, że nie zawsze musi być pierwszy, że wspólna wygrana smakuje tak samo dobrze. Gry planszowe zespołowe pokażą dziecku, że wspaniale jest pracować na jedno konto (mamy wsparcie i możemy liczyć na innych), a czas spędzany z rodziną jest ciekawy, często zaskakujący, z dużą dawką pozytywnej energii i humoru.

Gry planszowe to nauka przez zabawę

Warto podsuwać gry planszowe już maluszkom. Mamy ogromny wybór takich gier na rynku. Puzzle, które wspaniale rozwijają zdolność manualną dziecka, czy domino dzięki któremu maluch może naprawdę szybko i przyjemnie nauczyć się liczenia. Memory dla maluszków ćwiczące pamięć i koncentrację. My jesteśmy prawdziwymi miłośnikami planszówek, mamy ich naprawdę dużo (nie tylko tych dla dzieci:), więc ze szczerego serca mogę wam polecić taką formę zabawy. Ciągle chcemy więcej i więcej i nie ma już dnia, byśmy choć raz w coś z dziećmi nie zagrali.

Pomyślałam, że raz na jakiś czas będę wam pokazywać nasze ulubione gry planszowe. Gry, które u nas cudownie się sprawdziły jako alternatywa dla komputera czy telewizji. Pisałam już o grach choćby TU. Dzięki grom moje dzieci stały się jeszcze bardziej bystre i przewidujące. Ich pewność siebie wzrasta z każdą wygraną rozgrywką. Nawet Gaja wie, że potrafi sprostać regułom gry. Potrafi też przyjąć na małą, wątłą klatę przegraną bez cienia żalu, za to z gratulacjami skierowanymi do zwycięzcy. Czego chcieć więcej? Gry planszowe – jesteśmy na tak!

BOSS MONSTER

A na koniec opowiem wam o grze, która czekała zafoliowana na powrót najstarszego syna przez ponad miesiąc. Chciałam zagrać w tą grę właśnie w jego towarzystwie po raz pierwszy, bo wiem jak lubi tego typu rozgrywki. Nie zawiodłam się. Gra okazała się świetną rozrywką, mocno strategiczną, taką jaką lubimy.

Jest to gra karciana o budowaniu podziemi przeznaczona dla 2-4 graczy. Gra, w której nie ma mowy o rutynie. Wcielasz się w potwora Bossa (czarny charakter), który czai się na widok każdego śmiałka poszukującego skarbów. Jeśli chcesz stać się prawdziwym kozakiem, musisz nieustannie rywalizować. Jako pierwszy musisz zdobyć 10 dusz (zdobywamy je zwabiając i unicestwiając jednego z bohaterów w swojej komnacie). Każdy z bohaterów ma pewną ilość życia, która sukcesywnie jest zmniejszana, kiedy wkracza do nowej komnaty. Zdobycie bohatera i zabranie mu duszy nie jest zatem wcale proste. Samo zwabienie do komnaty – pułapki nie zawsze wystarczy, gdyż każdy bohater broniąc się rani Bossa, zadając mu ciosy ( 5 ran oznacza śmierć Bossa i zakończenie rozgrywki na niekorzyść kierującego nim gracza). Do komnat wabimy bohaterów ukrytymi tam skarbami, tu musimy liczyć się z konkurencją i z całych sił próbujemy przechytrzyć współzawodników ;).

Gra jest mocno strategiczna i bardzo ciekawa. Trzeba w nią po prostu zagrać, bo z opisu pewnie niewiele zrozumiecie :). Powiem tylko, że szalenie wciąga, a każda rozgrywka pokazuje nowe możliwości.  Sam wygląd gry będzie wabikiem dla tych, którzy pamiętają pierwsze gry pixelowe z lat 80 – tych. Gra ta bowiem jest inspirowana właśnie dawnymi grami video. Wir przygód, budowanie podziemi, zwabianie i niszczenie przeciwników. Podziemia należy budować tak, by były tak samo atrakcyjne, jak śmiercionośne. Gra szybka (rozgrywka to 30 – 45 minut), nieprzewidywalna, stworzona z myślą o doświadczonych graczach, ale jest na tyle przystępna, by zagrał w nią również bez wielkiego problemu gracz początkujący.

Polecam! Gra naprawdę wciąga.

Za polską edycję gry odpowiada Fabryka Kart Trefl-Kraków.Gry planszowe kochamy gry planszowe gry planszowe boss monster gry planszowe boss monster planszowe gry planszówki

W karty też grywamy i mamy całkiem sporo fajnych talii, oto najnowsza :).
DSC_5392-min

Podobne wpisy

10 komentarzy

 • Reply MzP 1 września 2016 at 18:07

  My za to uwielbiamy Pytaki. Jeśli nie znacie, to polecam takiej licznej rodzince jak Wasza. Gra jest prosta z zasady, bardzo zbliża, a przy odrobinie kreatywności można ją świetnie rozwijać. :)

  • Reply Marta 6 września 2016 at 10:29

   Ależ jasne, że znamy :) Są świetne! Dokładnie tak jak piszesz, kreatywnośc pomaga :)

 • Reply Ania 2 września 2016 at 18:19

  My też uwielbiamy wszelkie gry planszowe :) Ostatnio wciągnęły nas Pociągi- polecam :) https://codziennik-kobiety.blogspot.com/

  • Reply Marta 6 września 2016 at 10:28

   Uwielbiamy również :)

 • Reply Ruda-opowiada 2 września 2016 at 20:20

  Też bardzo lubię gry planszowe , ale bardzo dawno nie grałam :) Aż wstyd się przyznać :)

  • Reply Marta 6 września 2016 at 10:28

   To Sylwia nadrabiaj, bo to świetny sposób na spędzanie wspólnego czasu :)

 • Reply Gry i zabawki dla dzieci zaprezentowane na spotkaniu KME - TosinkowoTosinkowo 11 września 2016 at 14:34

  […] Podsumowując kolejne spotkanie Klubu Mam Ekspertek powiem krótko, że było wspaniale! Jak zawsze świetna organizacja oraz bardzo ciekawe nowe pozycje dla dzieci. Gry i zabawki jak zwykle podbiły serca dzieci i mam. Mam nadzieję, że wśród zaprezentowanych przeze mnie produktów znajdziecie coś, co ucieszy wasze dziecko. Polecam gorąco, warto dbać o rozwój naszych maluszków już od najmłodszych lat. Dzieci naprawdę kochają gry planszowe, a taka forma wspólnej zabawy bardzo mocno zbliża i buduje więzy w rodzinie – o czym pisałam kilka wpisów temu. […]

 • Reply Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka? - TosinkowoTosinkowo 14 września 2016 at 12:09

  […] gier planszowych, które kochamy miłością wielką, ostatnio zatonęliśmy w kolorowych kartach od Kapitana Nauki, […]

 • Reply Gry planszowe - nasze nowości - TosinkowoTosinkowo 28 listopada 2016 at 13:00

  […] Każdy chce jak najszybciej odegrać się w nowej rundzie. O tym, że warto grać w gry planszowe pisałam już wcześniej tutaj. Nic w tej kwestii się nie zmieniło, gier przybywa sukcesywnie i dziś pokażę Wam nasze […]

 • Reply Beztroskie dzieciństwo. Taki mam plan na kilka lat do przodu - TosinkowoTosinkowo 9 maja 2017 at 21:50

  […] gotowanie, spacery i gry rodzinne. To wszystko składa się na najpiękniejsze wspomnienia. Pisałam już nie raz, że naszym rytuałem są wieczory z grami planszowymi, które uwielbiamy całą rodziną. Wciąż […]

 • Leave a Reply