Blogosfera, Kobieta, Kuchnia, Rodzice

Czy przekąski to zło? Poznaj stanowisko ekspertów żywieniowych

22 września 2016

Czy przekąski to zło? Razem z Małgorzatą Ohme i pozostałymi uczestniczkami spotkania, które odbyło się 20 września w Warszawie dyskutowałam na ten temat. Nasze wątpliwości rozwiewały ekspertki: pani profesor  Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia oraz pani profesor Anna Gronowska – Senger z Wydziału Nauk o Żywieniu SGGW.

Czy przekąski to zło? Można na ten temat naprawdę długo polemizować, zwłaszcza że w dzisiejszym życiu pełnym pośpiechu przekąski bardzo często zastępują posiłek. Jak zatem znaleźć złoty środek, by przekąski nie zrujnowały naszej zdrowej diety i nie wyrządziły więcej szkód niż pożytku? Należy wybierać mądrze!

Temat „podjadania” niejednokrotnie gościł na spotkaniach dotyczących żywienia, oraz na wielu tematycznych blogach. To nie lada wyzwanie wyzbyć się tej czynności, zwłaszcza gdy często brakuje nam czasu lub gdy weszło nam to po prostu w nawyk. Co zatem zrobić, by podjadanie nie kończyło się dodatkowymi kilogramami i złym samopoczuciem? Wybierajmy zdrowe przekąski, odróżniajmy przekąski od posiłku (kaloryczność przekąski ma znaczenie), miejmy pod ręką zdrowe produkty, by baton ze sklepowej półki nie był najszybszą alternatywą.

Na spotkaniu poruszyłyśmy również temat śniadaniówek naszych dzieci. Co i w jakiej ilości szykować dziecku na drugie śniadanie? Jak mądrze skomponować posiłek dziecka, by w szkole nie czuło się głodne, ale również nie pochłaniało niepotrzebnej dawki pustych kalorii. Przekąski nie są złe, jeśli w ich przygotowaniu towarzyszy nam zdrowy rozsądek, a nie pośpiech.

Pani profesor Jadwiga Charzewska zaprezentowała nam nową, zaktualizowaną piramidę żywieniową dla dorosłych. Dzięki przestrzeganiu wskazówek tej piramidy będziemy zdrowsi i na dłużej zachowamy młodzieńczą energię oraz sylwetkę. Zatrważającym odkryciem był fakt, że aż 1/3 populacji kompletnie nie przykłada wagi do tego, co je. Na przedstawionych nam wykresach mogliśmy zobaczyć, że Polacy, pomimo świadomości, nie stosują się do zasad zdrowego żywienia. Wielu z nas nie zjada więcej niż 3 posiłki dziennie, a przerwy między posiłkami nie są zachowane w odpowiednich odstępach. Towarzyszą nam przekąski, które w biegu pochłaniamy nie zważając na ich skład ani pochodzenie.Czy przekąski to zło?To samo dotyczy uczniów. Aż 85% dzieci w wieku 11-15 lat spożywa codziennie przekąski (które dostarczają im aż do 550 kcal dziennie!). Zwykle są to czipsy, pączki, ciastka i kolorowe, słodkie napoje. Nie można się zatem dziwić, że młodzież tyje. W ciągu roku takie dziecko pochłania aż 14 kg niezdrowych zapychaczy, które wymieniłam wyżej.

Aż 99% czterolatków spożywa przekąski każdego dnia. Podjadanie stało się normą. Jedyne co możemy zrobić, by te przekąski nie szkodziły nam i naszym dzieciom, to zastąpienie ich takimi produktami, które możemy podjadać bezkarnie. Skoro przekąska na stałe zagościła w naszym menu, niech będzie przemyślana i zdrowa. Zmiana nawyków żywieniowych jest możliwa i daje wiele satysfakcji. Dzięki zdrowej żywności czujemy się nasyceni, ale nie ociężali. Mamy siłę i energię do pracy. Dzieci po zdrowych przekąskach mają energię do nauki i potrafią się skoncentrować. Zapychacze powodują senność i często rozdrażnienie.

Co zatem wybierać na przekąski?

Pani profesor Anna Gronowska-Senger przedstawiła nam stanowisko Ekspertów odnośnie przekąsek. Czy przekąski to zło? eksperciZdrowa przekąska dostarcza nam wartości odżywczych. Co zatem może stanowić o właściwej przekąsce?

 • Świeże warzywa
 • Świeże owoce i produkty na ich bazie (musy, jogurty)
 • Mleczne produkty fermentowane (sery, maślanki, jogurty naturalne)

Należy jednak pamiętać o umiarze i aktywności fizycznej. W zdrowym ciele – zdrowy duch!Czy przekąski to zło? Czy przekąski to zło? Oh!me Czy przekąski to zło? wykład Czy przekąski to zło? zdrowe przekąski

Żeby żyć zdrowo i długo cieszyć się witalnością należy pamiętać, że dieta jest kluczowym czynnikiem w tej kwestii. To co jemy, przekłada się na to kim jesteśmy. Nasze nawyki żywieniowe przekładają się na nawyki żywieniowe naszych dzieci. Warto pamiętać, że zmiany są możliwe w każdym wieku i mądre podejście do żywności odpłaci nam z nawiązką. Zaszczep już dziś w swoim dziecku dbałość o dietę i spożywane produkty. Wytłumacz jak wielką krzywdę wyrządza swojemu organizmowi, jeśli za każdym razem sięga po mało wartościowe produkty. Przekaż mu wiedzę ile zyska, wybierając przekąski zdrowe i bogate w wartości odżywcze.Czy przekąski to zło? warzywa Czy przekąski to zło? owoce Czy przekąski to zło? uczestniczki

Podobne wpisy

6 komentarzy

 • Reply Bożena 23 września 2016 at 06:19

  Niejednokrotnie sięgam po coś, żeby po prostu przegryźć coś. Praca przy komputerze, ciągły pośpiech rzeczywiście powodują chęć pogryzania. Czasem jest to marchewka, czasem kostka czekolady. jednak staram się zachować równowagę i umiar i tego uczę tez dzieci.

  • Reply Marta 26 września 2016 at 13:52

   Co widać po Tobie i Twojej figurze :).

 • Reply Zwykła Matka 23 września 2016 at 12:18

  Świetny wykład, chętnie bym się na taki wybrała!!!! Fenomenalne przekąski tam widze ;)

  • Reply Marta 26 września 2016 at 13:51

   Było ekstra!

 • Reply Agnes 24 września 2016 at 14:59

  Świetne przekąski :) Z prozdrowotnych rozwiązań mogę polecić filtr do wody molekularny z naturalną mineralizacją – w dużych miastach taki filtr to często nieodzowne wyposażenie kuchni.

  • Reply Marta 26 września 2016 at 13:40

   To prawda, filtry są bardzo przydatne :)

  Leave a Reply